Az Egyesült Királyság átlagos bérnövekedése 2023 augusztusára 4,9 százalékra lassult, miközben a foglalkoztatottság növekedése gyakorlatilag stagnált – derül ki az országos statisztikai hivatal (Office for National Statistics, ONS) friss, nemrégiben közzétett adataiból.
Az éves bérnövekedés, amely nem tartalmazza a bónuszokat, megfelelt az elemzők várakozásainak, és némileg csökkent a júliusi 5,1 százalékhoz képest. A bónuszokkal együtt számolt béremelkedés 3,8 százalékra esett, amit a tavaly a közszféra dolgozóinak adott nagy összegű egyszeri bónuszok torzítottak.
Az ONS adatai alapján a bérnövekedés ellenére a foglalkoztatottság kismértékben csökkent augusztusban, amikor is 35 ezerrel (0,1 százalékkal) lett kevesebb az alkalmazottként dolgozók száma. A szeptemberi előzetes adatok szerint a foglalkoztatás nagyjából változatlan maradt.
Ezek az adatok azt sugallják, hogy a gazdaságban a béreket érintő nyomás enyhülni kezdett. A vállalkozások körében végzett felmérések is alátámasztják ezt, mivel sok munkaadó a közelgő költségvetés miatt leállította a toborzást, és inkább kivárja a kormány adózási és kiadási politikájával kapcsolatos bejelentéseket.
Charlie McCurdy, a Resolution Foundation közgazdásza szerint, ha ezek a munkaerőpiaci tendenciák folytatódnak, az Egyesült Királyság rövid életű intenzív bérnövekedési időszaka véget is érhet.
Habár a bérek továbbra is gyorsabb ütemben emelkednek, mint az infláció, az ONS jelentése szerint az inflációval korrigált reálbérek 1,9 százalékkal növekedtek a bónuszok figyelembevétele nélkül, és 0,9 százalékkal azokkal együtt. Ugyanakkor Ben Harrison, a Lancaster Egyetemhez tartozó Work Foundation igazgatója rámutatott, hogy a 25 hónapig tartó, 5 százalék feletti bérnövekedés ellenére az infláció miatt a munkavállalók átlagosan mindössze heti 14 fonttal lettek jobb helyzetben, mint két évvel ezelőtt, és csak 20 fonttal állnak jobban, mint 2008-ban.
Az ONS továbbá arra is rámutatott, hogy a betöltetlen álláshelyek száma tovább csökkent, az elmúlt negyedévben minden iparágban visszaesést tapasztaltak ebben a tekintetben. Az üres pozíciók száma 841 ezer volt, ami alig haladja meg a járvány előtti szintet.
Az elemzők szerint ezek az adatok támogatják a Bank of England (BoE) azon döntését, hogy novemberben folytassa a kamatcsökkentéseket, miután augusztusban 5 százalékra mérsékelték az alapkamatot. A BoE Monetáris Politikai Bizottságának tagjai további bizonyítékokat szeretnének látni arra, hogy a bérekre nehezedő nyomás, amely a szolgáltatási árak emelkedéséhez vezetett, valóban csökken-e, mielőtt újabb kamatcsökkentést hajtanának végre.
Ashley Webb, a Capital Economics tanácsadó cég szakértője szerint az adatok azt mutatják, hogy a magánszektorban a bérek növekedése összhangban van a BoE előrejelzéseivel, ami még valószínűbbé teszi a novemberi kamatcsökkentést.
A BoE vezető közgazdásza, Huw Pill, a hónap elején óvatosságra intett, mondván, hogy számos jel van, ami arra utal, hogy a kamatcsökkentéseket nem szabad túl gyorsan vagy túl nagy léptékben végrehajtani. Forrás