Forradalmi változások jönnek a repülőtereken: búcsút inthetünk a beszállókártyáknak és a check-innek? 1

A légi közlekedés a következő néhány évben radikális átalakuláson mehet keresztül – legalábbis ezt ígéri a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO), amely az ENSZ repülésügyi testületeként globális irányelveket dolgoz ki. Az új szabályozás értelmében a hagyományos check-in folyamat és a beszállókártya akár teljesen eltűnhet a repülőterek mindennapi gyakorlatából.

Forradalmi változások jönnek a repülőtereken: búcsút inthetünk a beszállókártyáknak és a check-innek? 3

Új korszak: digitális utazási hitelesítő okmány a repülésben

A tervek szerint már két-három éven belül bevezetésre kerülhet az úgynevezett digitális utazási hitelesítő okmány (digital travel credential), amely lehetővé tenné, hogy az utasok okostelefonjukra feltöltsék útlevelüket, majd az arcfelismerés segítségével léphessenek be az indulási kapukhoz.

A The Times értesülései szerint a digitális azonosítás részeként az utasok már a repülőjegy megvásárlásakor letölthetnék az úgynevezett „journey pass”-t, amellyel kiválthatnák a hagyományos bejelentkezést és a nyomtatott beszállókártyát.

Így nézhet ki az utazás 2027-re

Az új rendszerben az utas megérkezik a repülőtérre, ahol egy arcfelismerő szkenner azonosítja. Amennyiben feladandó poggyásszal érkezik, egyből a csomagleadó pontra mehet, majd irány a biztonsági ellenőrzés. A cél egy olyan zökkenőmentes, digitális élmény, ahol minimálisra csökkentik az érintkezési pontokat és az emberi beavatkozás szükségességét.

A legnagyobb változás az elmúlt 50 évben?

Valérie Viale, az Amadeus utazási technológiai cég termékmenedzsment-igazgatója szerint ez a reform a repülési iparág legnagyobb átalakulása az elmúlt fél évszázadban:

„Az utolsó hasonló mértékű technológiai ugrás az e-jegyek bevezetése volt a 2000-es évek elején. Most a teljes iparág úgy döntött, hogy ideje olyan korszerű rendszerre váltani, amely inkább hasonlít arra, amit például az Amazon használ.”

Adatvédelmi aggályok és biztonsági garanciák

A digitális azonosítás és az arcfelismerés természetesen komoly adatvédelmi kérdéseket vet fel. A szakértők szerint ugyanakkor a rendszer úgy lesz kialakítva, hogy minden adat legfeljebb 15 másodpercen belül törlésre kerül az adott azonosítási pont után, így a felhasználók személyes adatai nem kerülnek tartós tárolásra.

Mit jelent ez az utasok számára?

Az új rendszer bevezetésével a repülőtéri folyamatok jelentősen egyszerűsödhetnek, csökkenhet a várakozási idő, és javulhat az utazás élménye. Ugyanakkor a változás nem történik meg egyik napról a másikra: a technológia bevezetése, az adatvédelmi szabályozások finomhangolása és a globális együttműködés elengedhetetlen lesz a sikerhez.

A következő évek kulcsfontosságúak lesznek a légi közlekedés digitális jövője szempontjából – az utasoknak pedig érdemes lesz nyitottan és tájékozottan figyelni a változásokat.  Forrás