2025-től új korszak kezdődik a brit fogyasztóvédelemben: az Egyesült Királyságban hivatalosan is betiltották a kamu véleményeket és a rejtett költségeket, amelyek évente több mint 2,2 milliárd fonttal terhelték meg a vásárlók pénztárcáját, felhasználóbarátabbá téve így az online vásárlást.
A Digital Markets, Competition and Consumer Act 2024 értelmében a vállalkozások kötelesek minden elkerülhetetlen díjat már az árak feltüntetésekor közölni – ilyenek például a szélessávú internethez kapcsolódó telepítési díjak vagy az adminisztrációs költségek jegyvásárlás esetén.
A „csöpögtetett árképzés” gyakorlata megszűnik
A jogszabály egyik fő célja a hírhedt „dripped pricing”, azaz csöpögtetett árképzési technikák visszaszorítása. Ez a gyakorlat azt jelenti, hogy a fogyasztók csak több oldalon keresztül kattintva szembesülnek a végső árral, amely gyakran 25%-kal magasabb, mint az eredetileg feltüntetett ár.
Az üzleti és kereskedelmi minisztérium (Department for Business and Trade) jelentése szerint:
a szórakoztatóipari szolgáltatók 45%-a alkalmaz ilyen trükköket;
az utazási és vendéglátó szektorban 21%;
míg a kiskereskedelemben (a szállítási díjak nélkül) csupán 3%.
A nem létező árucikkek mellett a kamu vélemények is tiltólistára kerültek
A törvény egy másik kiemelt pontja a kamu értékelések elleni fellépés. Egy 2023-as kutatás szerint minden tizedik termékértékelés valószínűleg hamis az e-kereskedelmi platformokon. Ezek túlnyomórészt indokolatlanul pozitívak, és céljuk a vásárlók megtévesztése.
A minisztérium adatai alapján a vásárlók 90%-a döntését az értékelések alapján hozza meg, ezért az ilyen csalások jelentős befolyással bírnak. Csak 2023-ban 217 milliárd fontot költöttek online vásárlásra az Egyesült Királyságban, így a transzparencia kritikus fontosságú.

A vállalkozások felelőssége a hiteles értékelések biztosítása
Az új törvény szerint a cégek:
felelősek az általuk kínált termékekhez kapcsolódó értékelések hitelességéért;
kötelesek aktívan fellépni a hamis vélemények megjelenése ellen;
és biztosítaniuk kell, hogy a fogyasztók ne találkozzanak félrevezető információkkal – különösen az éttermek és vendéglátóhelyek esetében, ahol gyakran éri meglepetés a vendégeket a valóságban nyújtott szolgáltatás minősége miatt.
A kormány és a magánszektor is harcba szállt a megtévesztés ellen
Justin Madders, a foglalkoztatási jogokért, versenyért és piacokért felelős miniszter így nyilatkozott:
„A mai naptól kezdve a fogyasztók nyugodtan vásárolhatnak, tudva, hogy védelmet élveznek a kamu vélemények és rejtett költségekkel szemben. Ezek a változások több hatalmat adnak az emberek kezébe, miközben segítenek visszaszorítani azokat a tisztességtelen piaci szereplőket, akik az előírásokat betartó cégek rovására csalnak.”
A törvény mellett a magánszektor is lépéseket tesz: az Amazon több pert is indított olyan szolgáltatók ellen, akik hamis értékeléseket árusítanak vagy közvetítenek.
Főbb érintett ágazatok és kockázatok
Utasbiztosítás, repülőjegyek, szállásfoglalás: gyakori a váratlan költségek felbukkanása a végső lépésnél.
Éttermek: kiemelkedően sok hamis, ötcsillagos értékelés.
Elektronikai és háztartási cikkek: pozitív értékelések hamisítása eladási célból.
Ételrendelő applikációk és szolgáltatások: kiszállítási és „kezelési” díjak gyakran csak a fizetésnél derülnek ki. Forrás