Ez minden dolgozót érint Nagy-Britanniában - komoly gazdasági problémákat okozhatnak a munkajogi reformok, ami sok munkahelyet sodor veszélybe 1

Az Egyesült Királyság öt legnagyobb üzleti érdekvédelmi szervezete nyílt levélben szólította fel a kormányt a Foglalkoztatási jogokról szóló törvényjavaslat sürgős módosítására. A Brit Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (BCC), a Brit Iparszövetség (CBI), az Igazgatók Intézete (IoD), a Kisvállalkozások Szövetsége (FSB) és a Make UK szerint a javaslat jelenlegi formájában veszélyeztetheti a gazdasági növekedést – éppen akkor, amikor az Egyesült Királyság gazdasága amúgy is bizonytalan időszakon megy keresztül.

Ez minden dolgozót érint Nagy-Britanniában - komoly gazdasági problémákat okozhatnak a munkajogi reformok, ami sok munkahelyet sodor veszélybe 3

A törvényjavaslatot áprilisban vizsgálja a Lordok Háza, és többek közt garantált munkaidőhöz való jogot vezetne be, valamint fellépne a nulla órás szerződésekkel szemben, amennyiben azok nem biztosítanak minimális munkalehetőséget.

A kormány álláspontja szerint ez a reform „a generáció legnagyobb munkavállalói jogbővítése”, amely számos új jogosultságot biztosítana a dolgozóknak már a munkaviszony első napjától.

Milyen új jogokat biztosítana a törvény?

  • Betegszabadság már a munkaviszony kezdetétől

  • Elbocsátás elleni védelem

  • Szülői szabadság joga

  • Rugalmas munkavégzés kérésének joga

  • Szabályozás a „kirúgás és újraszerződtetés” gyakorlatára, amely sok munkavállalónak okozott bizonytalanságot az utóbbi években

A vállalkozói szervezetek aggályai

A közös nyilatkozatban az üzleti szervezetek hangsúlyozták: bár egyetértenek a kormány céljaival – a termelékenység, a bérek és a munkavállalói jogok javításával –, a jelenlegi törvénytervezet visszavetné a növekedést és a foglalkoztatást, sőt aláásná a kormány saját gazdaságpolitikai célkitűzéseit is.

Főbb aggályaik:
  • A reformok elriaszthatják a vállalkozásokat az új munkaerő felvételétől, különösen a munkaerőpiac peremén lévő csoportok esetében.

  • A fix munkaidős szerződések bevezetése csökkentheti a rugalmasságot, amely számos iparág számára létfontosságú.

  • Megnövekedett adminisztratív terhek és a munkaügyi perek miatti kockázatok válhatnak mindennapossá.

Kormányzati reakció és gazdasági kilátások

A kormány szóvivője szerint a törvénytervezet „széles körű támogatást élvez a vállalkozások és a közvélemény részéről is”, és hangsúlyozta, hogy a kormány egyeztetett az üzleti szférával a javaslat kidolgozása során.

„A célunk, hogy olyan törvény szülessen, amely mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára működőképes” – tette hozzá a szóvivő.

Ugyanakkor a Költségvetési Felelősség Hivatala (Office for Budget Responsibility, OBR) múlt havi jelentésében közölte: nem tudja beépíteni előrejelzéseibe a törvény gazdasági hatásait, mivel jelenleg túl kevés részlet ismert. Azonban azt is hozzátette, hogy az ilyen típusú szabályozások valószínűsíthetően negatív hatással lesznek a foglalkoztatásra, az árakra és a termelékenységre.

Politikai visszhang

Andrew Griffith, a Konzervatív Párt árnyéküzleti minisztere szerint az öt legnagyobb üzleti szervezet közös fellépése „erőteljes üzenetet közvetít”.

„A törvényjavaslat jelenlegi formájában súlyosan káros hatással lesz a növekedési célkitűzésekre. A világ megváltozott, és a kormánynak most le kellene állítania ezt a katasztrofális javaslatot” – fogalmazott Griffith.


A munkavállalói jogok megerősítése fontos és szükséges lépés lehet egy igazságosabb munkaerőpiac irányába. Ugyanakkor, ha a reformokat a vállalkozásokra nehezedő adminisztratív terhek és gazdasági visszaesés kíséri, az a célokkal ellentétes hatást válthat ki. A következő hetekben kiderül, hogy a kormány mennyire hajlandó figyelembe venni az üzleti szféra jelzéseit.  Forrás