Az Egyesült Királyság készül a majomhimlő egy új, veszélyesebb változatával fertőzöttek számának megemelkedésére, miután az Afrikában való terjedése után múlt héten már Európában, Svédországban is rögzítették az első esetet.
Egészségügyi tisztviselők elmondták, hogy már folynak az előkészületek egy esetleges járvány kezelésére az országban. Ennek részeként az egészségügyi dolgozók figyelmét felhívják a tünetekre, és biztosítják a gyors tesztek rendelkezésre állását.
Az európai egészségügyi hatóságok azonban kizárták a határellenőrzések bevezetését, mivel a globális méretű járvány kockázatát továbbra is “alacsonynak” tekintik. Thaiföld egy európai utazó esetében jelentette az mpox új, veszélyesebb törzsének első gyanús esetét. Argentínában pedig egy teherhajót karantén alá helyeztek az első gyanús mpox-eset miatt, miután a legénység egyik tagján “cisztaszerű bőrkiütések” jelentek meg, közölte az egészségügyi minisztérium.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett az mpox új változata miatt több afrikai országban, de legalább három esetet jelentettek már Afrikán kívül is. A WHO egyik tisztviselője hangsúlyozta, hogy az mpox nem “az új COVID”. A tisztázásra azért volt szükség, mert a hatóságok azt állítják, tudják, hogyan lehet megfékezni a terjedését, függetlenül attól, hogy az új vagy a régi törzsről van szó.
„Együtt kell és együtt meg is tudjuk fékezni az mpox terjedését” – mondta Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója egy sajtótájékoztatón.
„A kérdés az, hogy választjuk-e azt, hogy olyan rendszereket építünk ki, amelyekkel globálisan ellenőrzés alatt tarthatjuk és megszüntethetjük az mpoxot, vagy újra a pánik és hanyagság ciklusába lépünk? Ahogyan most és az elkövetkező években reagálunk, kulcsfontosságú teszt lesz Európa és a világ számára” – tette hozzá Kluge. Az mpox egy vírusos fertőzés, amely gennyes elváltozásokat és influenzaszerű tüneteket okoz, általában enyhe lefolyású, de bizonyos esetekben halálos is lehet.
A szakértők szerint az új törzs „súlyosabb lefolyással és magasabb halálozási arányokkal jár együtt”, mint az, amely 2022-ben a világméretű himlőjárványt okozta.
Mik a majomhimlő tünetei és hogyan terjed?
Az Mpox szoros fizikai érintkezés útján terjed, beleértve a szexuális érintkezést, a csókolózást, az ölelkezést vagy a kézfogást. A tünetek közé tartozik a hőemelkedés vagy láz, a fejfájás, az izomfájdalmak, a hátfájás, a mirigyek duzzanata, a kimerültség, az ízületi fájdalom és a bőrkiütés.
A WHO szerint a betegség jelenleg gyorsan terjed az egymással szomszédos afrikai országokban, főként szexuális kapcsolatokon keresztül, és egy esetet már Európában is regisztráltak.
Az 1b klád változata az mpoxnak globális aggodalmat keltett, mert úgy tűnik, hogy könnyebben terjed szoros kontaktus révén. Kluge elmondta, hogy az új 1b kládra való fókuszálás lehetőséget ad Európának arra, hogy újra figyelmet fordítson az enyhébb lefolyású másik variánsra, beleértve a jobb közegészségügyi tanácsokat és felügyeletet. Jelenleg mintegy 100 új esetet jelentenek a gyengébb lefolyású mpox-szal fertőzöttek körében havonta az európai régióban – tette hozzá Kluge.
Az Emergent BioSolutions hétfőn bejelentette, hogy 50 000 adag himlő elleni oltóanyagot adományoz a Kongói Demokratikus Köztársaságnak és más érintett országoknak, mint Burundi, Kenya, Ruanda és Uganda, hogy kezeljék az aktuális járványt.
Az Emergent ACAM2000 oltóanyaga, amelyet himlő ellen engedélyeztek, már használatban van az mpox elleni védekezésben, de az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága még nem hagyta jóvá a vírus elleni alkalmazását. Forrás