Az Egyesült Királyságban most először találtak egy olyan gyomnövényt, amely ellenáll a legerősebb gyomirtónak, a glifozátnak. Az olasz perje (Italian ryegrass) nevű gyomot Kent megyében, több mezőn fedezték fel.
A szakértők megerősítették, hogy ez a növény teljesen ellenáll a glifozátnak, amelyet a leghatékonyabb gyomirtónak tartanak. Bár glifozát-rezisztens gyomokat már korábban is találtak a világ más részein, ez az első ilyen eset az Egyesült Királyságban.
Az olasz perje sokféle talajtípusban nő, bár a termékeny, jó vízelvezetésű talajokat kedveli. Az olasz perje a gabonanövények és a fűmagnövények problémás gyomnövénye. Gyorsan megtelepszik és gyorsan növekszik. Emiatt bizonyos területeken takarmánynövényként és gyorstáplálékként ültetik.
Hogyan befolyásolja ez a brit mezőgazdaságot?
A felfedezés egy újabb kihívást jelent a brit gazdák számára, akik már így is küzdenek az emelkedő költségekkel, az igazságtalan ellátási láncokkal, a szűk profitmarzsokkal, a klímaváltozás hatásaival és az örökösödési adó miatti nehézségekkel.
A glifozát-rezisztenciát valószínűleg természetes szelekció okozta, ezért kevés az esélye annak, hogy ez a gyom gyorsan elterjedjen – mondta John Cussans gyomtudományi tanácsadó, aki az esetet azonosította. Ennek ellenére a tudósok várhatóan egyre több ilyen esetet fognak azonosítani, mivel növelik a gyomok monitorozását és a magminták tesztelését a brit farmokon.
Súlyos következmények a gazdák számára
A glifozát-rezisztens gyom megjelenése különösen nagy kihívást jelenthet kisebb gazdaságok számára, amelyek kevésbé jövedelmezők, és már most is nehezen boldogulnak.
„Egy kis családi gazdaság számára, ahol egy idős szülő szeretné továbbadni a földet a gyermekeinek, a glifozát-rezisztencia felfedezése nagyon nehéz helyzetet teremt” – mondta Cussans.
A gazdák kénytelenek lesznek drágább és kevésbé fenntartható gyomirtási módszerekhez fordulni, és akár elveszíthetik a fenntarthatóságra fókuszáló támogatásokat is.
A glifozát szerepe és a zöld mezőgazdaság jövője
A glifozátot jelenleg a regeneratív mezőgazdaságban is használják, mivel kevésbé károsítja a talajt, mint a mechanikus gyomirtás. Dr. Helen Metcalfe, a Rothamsted Research mezőgazdasági ökológusa szerint a Kentben felfedezett eset rávilágít arra, hogy a glifozátra való túlzott támaszkodás kockázatos.
„Fontos, hogy a glifozátot ne az elsődleges gyomirtási módszerként használjuk, hanem az eszköztár egyik elemeként” – hangsúlyozta Dr. Metcalfe.
A tudósok integrált gyomkezelési módszereket javasolnak, amelyek közé tartozik a gyomirtószer-használat csökkentése, a mechanikus gyomlálás, a vetésforgó diverzifikálása, és fűfélék beiktatása a vetésforgóba, hogy csökkentsék a gyomok versenyképességét a haszonnövényekkel szemben.
Miért növekszik a glifozát-rezisztencia kockázata?
A glifozátot az Egyesült Királyságban az 1970-es évek óta használják, de a rezisztencia kockázata nőtt az olasz perje elterjedésével, a gyomirtó túlzott használatával, a kevés alternatív herbicid miatt, és a gazdák által alkalmazott talajkímélő gyakorlatoknak köszönhetően.
A glifozát-rezisztencia globálisan évente akár 1 milliárd fontnyi veszteséget is okozhat, Angliában pedig ez az összeg elérheti a 0,4 milliárd fontot.
Hosszú távú kilátások
Paul Neve, a koppenhágai Egyetem növénykutatási professzora szerint az olasz perje rezisztenciája még nem jelent hatalmas problémát a világban, például Ausztráliában, ahol az első eseteket az 1990-es években azonosították.
„Ez egy komoly gazdasági probléma, de az elmúlt 30 évben is volt kenyér az ausztrál boltok polcain, és az ország továbbra is hatalmas búzaexportot bonyolít le” – mondta Neve.
Mit tehetnek a gazdák?
A kutatók szerint a glifozátot továbbra is lehet használni, de csak körültekintően és megfelelő stratégiával. Ez a mostani eset figyelmeztető jel arra, hogy a gyomirtószer biztonságos és fenntartható használatát kell előtérbe helyezni. Forrás