Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb élelmiszerlánca új arcfelismerő rendszert vezet be, amivel követni fogják a vásárlókat a boltban 1

Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb élelmiszerlánca, az Asda, élesben tesztel egy arcfelismerő technológiát, amely segítségével nyomon követi a vásárlókat a bolton belül. A két hónapos kísérleti program Greater Manchester öt üzletében zajlik: Ashton, Chadderton, Harpurhey, Eastlands és Trafford Park helyszíneken.

Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb élelmiszerlánca új arcfelismerő rendszert vezet be, amivel követni fogják a vásárlókat a boltban 3

A technológia célja, hogy segítsen visszaszorítani a kereskedelmi bűnözés egyre súlyosabb problémáját – tavaly az Asda 1 400 alkalmazottját érte támadás, ami napi átlag négy esetet jelent.

Hogyan működik az új rendszer?

Az új arcfelismerő szoftver az Asda meglévő kamerahálózatába lett integrálva, és automatikusan összehasonlítja a vásárlók arcát olyan adatbázisban szereplő személyekkel, akik korábban bűncselekményt követtek el valamely Asda üzletben. Amennyiben az algoritmus egyezést talál, az Asda biztonsági csapata valós időben értesíti az adott üzletet, hogy felléphessenek az esetleges elkövető ellen.

Az Asda közleménye szerint:

„A boltvezetők minden esetben a hatóságokat értesítik, ha bűncselekmény történik – ez nemcsak a tesztelésben részt vevő üzletekre vonatkozik. A rendszer csak azokról az emberekről tárol matematikai alapú arcfelismerési adatokat, akik igazoltan követtek el bűncselekményt, és csak a két hónapos tesztidőszak idejére.”

Országos bevezetés jöhet

Az Asda jelezte, hogy a kísérlet eredményeinek kiértékelése után akár országos szintre is kiterjeszthetik az új rendszert. A lépést az indokolja, hogy az elmúlt években drámaian megnőtt a kiskereskedelmi bűncselekmények száma.

A British Retail Consortium (BRC) adatai szerint:

  • Naponta több mint 2 000 erőszakos vagy zaklatással járó eset történik bolti dolgozókkal szemben az Egyesült Királyságban;

  • Ez a szám háromszorosa a 2020-as szintnek.


Az Asda szerint lépni kellett

Liz Evans, az Asda kereskedelmi igazgatója így nyilatkozott:

„A bolti lopások, fenyegetések és fizikai erőszakos esetek számának növekedése elfogadhatatlan. Felelős kiskereskedőként minden lehetőséget meg kell vizsgálnunk, hogy csökkentsük az elkövetett bűncselekmények számát és megvédjük a kollégáinkat.”

Hozzátette: „Folyamatosan keressük az új lehetőségeket a biztonság fokozására, és ez a teszt segíthet annak felmérésében, hogy az arcfelismerő technológia valóban hozzájárul-e ehhez.”


Jogvédők és adatvédelmi aggályok

Bár a technológia a bűnözés visszaszorítását célozza, több jogvédő szervezet is komoly aggályokat fogalmazott meg.

  • A Liberty nevű emberi jogi szervezet kiemelte, hogy egy 2023-as tanulmány szerint az arcfelismerő rendszerek tizenegyszer gyakrabban azonosítanak tévesen fekete nőket, mint fehér nőket.

  • Az aktivisták szerint az ilyen technológiák „Orwelli típusú megfigyelést” idéznek, amely összehasonlítható az orosz és kínai tömeges megfigyelési rendszerekkel.

  • Kérdések merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy kik férnek hozzá az adatokhoz, hogyan történik azok tárolása, és kik szállítják a technológiai hátteret.

Az Asda közölte, hogy nem ismeri el ezeket a kifogásokat, és szerintük:

„Ha a rendszer talál egy gyanús egyezést, akkor biztonsági szakembereink vizuálisan megerősítik a találatot, mielőtt bármilyen intézkedést tennénk.”

Bolti bűnözés: a helyzet súlyosbodik

A BRC friss felmérése szerint a bolti bűncselekmények – beleértve a faji és szexuális zaklatást, fizikai támadásokat és fegyverrel való fenyegetéstháromszorosára nőttek 2020 óta.

Helen Dickinson, a BRC vezérigazgatója így fogalmazott:

„A kiskereskedelmi bűnözés kicsúszott az irányításunk alól. A bolti dolgozókat leköpték, fajilag zaklatták, sőt machetékkel fenyegették meg. Minden egyes nap, amikor ez folytatódik, a bűnözők egyre merészebbek és agresszívebbek lesznek.”

„Tartozunk a 3 millió kiskereskedelmi dolgozónak annyival, hogy megállítjuk ezt a bűnözési járványt. Senkinek sem kellene félve bejárni dolgozni.”  Forrás