Naponta több mint 200 okostelefont lopnak el az Egyesült Királyságban, amit a használt készülékek iránti növekvő kereslet hajt itthon és külföldön egyaránt.
A 2024 márciusáig tartó egy év alatt körülbelül 78,000 embernek lopták el telefonját vagy táskáját Nagy-Britannia utcáin. Ez több mint 150%-os növekedést jelent az előző évben elkövetett 31,000 „rablásos lopáshoz” képest – derül ki az Angliai és Walesi Bűnügyi Felmérés adataiból.
Az adatok azt is mutatják, hogy a rendőrségi nyomozások négyötödét lezárták anélkül, hogy gyanúsítottat találtak volna, és mindössze 0,8%-a a „személy elleni lopás” miatti panaszoknak végződött vádemeléssel. A kormány elkötelezte magát a probléma visszaszorítása mellett, és a Belügyminisztérium közölte, hogy szorosabban fog együttműködni a technológiai cégekkel és a rendőrfőkapitányokkal.
Dame Diana Johnson miniszter azt mondta: „Ezek az adatok aggasztóak, és a kormány elszántan törekszik arra, hogy megtegyen mindent, ami szükséges ahhoz, hogy az emberek biztonságban sétálhassanak az utcákon, anélkül, hogy rablástól kellene tartaniuk. Ez az új kormány elszánt, hogy visszaszorítsa a rablásokat, késes támadásokat és más bűncselekményeket, amelyek miatt az emberek nem érzik magukat biztonságban az utcákon. Azon dolgozunk, hogy több ezer fővel növelni tudjuk a rendőrség létszámát, hogy ezzel együtt növelni tudjuk a közbiztonságot.”
A telefongyártóknak biztosítaniuk kell, hogy minden ellopott telefont gyorsan, könnyen és véglegesen le lehessen tiltani, ahelyett, hogy újraregisztrálnák azokat a használtpiacon való értékesítéshez. Hamarosan találkozunk velük, hogy megvitassuk, milyen további lépések szükségesek ennek megvalósításához. Együtt kell dolgoznunk, a kormány, a technológiai cégek és a bűnüldözés közösen képesek lesznek megtörni a telefon tolvajok és robógós bandák rémuralmát.”
Richard Smith parancsnok, a személyek elleni rablásokért felelős Nemzeti Rendőrfőkapitányok Tanácsának vezetője hozzátette: „A személyek elleni rablások pusztító hatással lehetnek az áldozatokra, maradandó traumát okozva. A bűnözők gyakran a társadalom legsebezhetőbb tagjait célozzák meg, például gyerekeket, azzal fenyegetve, hogy erőszakot alkalmaznak, ami különösen traumatikussá teszi a rablást. Nagy erőkkel dolgozunk azon is, hogy megakadályozzuk a fiatalokat abban, hogy ilyen típusú bűncselekmények elkövetésére vetemedjenek és ilyen bűnbandák tagjaivá váljanak.” Forrás