A DWP (munka- és nyugdíjügyi minisztérium) új jogköröket kap, amelyek révén közvetlenül vehetik le a pénzt a bankszámlákról és vonhatják le a bérekből a szociális juttatásokkal kapcsolatos csalások visszaszorítása érdekében.
A miniszterek által kidolgozott új tervek szerint magáncégek, beleértve a légitársaságokat is, kötelesek lesznek átadni a feltételezett csalókról szóló információkat – számolt be a Sunday Telegraph.
Liz Kendall, a munka- és nyugdíjügyi miniszter így nyilatkozott a Telegraphnak: „Abszurd helyzetben vagyunk, hiszen a DWP jogköreit már 20 éve nem frissítették, így a csalók új módokat találnak arra, hogy közpénzt szerezzenek, és nekünk lépést kell tartanunk velük. A csapatom még mindig, 2024-ben, leveleket küld, hogy bizonyítékokat gyűjtsön a támogatási csalással gyanúsítottakról, ami lelassítja az ügyeket, miközben sokkal gyorsabban le tudnánk zárni a komoly csalásokat.”
Az új jogkörök, amelyek lehetővé teszik a kormány számára, hogy közvetlenül vonja le a bérekből és bankszámlákról a pénzt, jelentős változást jelentenek a jelenlegi működéshez képest.
Jelenleg, ha a DWP vissza akarja szerezni a túlfizetett igénylőktől a szociális juttatásokat, bíróságra kell vinnie az ügyet. A törvényjavaslatot, amelyet a miniszterelnök a Munkáspárt szeptemberi konferenciáján jelentett be, azzal a céllal dolgozták ki, hogy modernizálják a DWP-t, és így öt év alatt 1,6 milliárd fontot takarítsanak meg.
A tervek aggodalmat váltottak ki a magánszféráért küzdő aktivisták körében, és a Big Brother Watch „orwellinek” és „a kormányhatalom jelentős bővítésének” nevezte a javaslatot, amely veszélyezteti az ártatlanság vélelmét.
Kendall visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint a kormány „kémkedne” az emberek bankszámlái után, és „nonszensznek” nevezte őket, hangsúlyozva, hogy az automatizált riasztások esetében emberi felügyelet lesz a csalásgyanús eseteknél. Hozzátette, hogy a megerősített információgyűjtési jogkörök lehetővé teszik az állam számára, hogy „azonnal megállítsa a komoly csalásokat, biztosítva, hogy az emberek valóban azok legyenek, akiknek mondják magukat.”
A kormány szerint a csalás és hibák a jóléti rendszerben évente 10 milliárd fontjába kerülnek az adófizetőknek, míg a pénzügyminiszter állítólag adóemeléseken és 40 milliárd fontos költségcsökkentéseken gondolkodik, hogy elkerülje a megszorítások visszatérését. A kormány legújabb javaslatai által várható megtakarítások évente átlagosan 320 millió fontot hoznak majd a kasszába. Forrás