A Wizz Air nyári kihívásai ellenére javuló eredményekről számolt be, több utast szállítottak, és gépeik pontosabbak lettek – derült ki a légitársaság kedd reggeli sajtótájékoztatóján. A vállalat képviselői elmondták, hogy a legnagyobb problémákat az extrém időjárási körülmények, a túlzsúfolt légtér, valamint a földi kiszolgáló személyzet hiánya okozta, ami késésekhez és járattörlésekhez vezetett.
A Wizz Air az akadályok ellenére is növekedési pályán halad. Jelenleg 224 repülőgépből álló flottával üzemelnek, és céljuk, hogy 2030–32-re 500 repülőgéppel működjenek. Az ehhez szükséges gépek beszerzése már folyamatban van: a következő három évben 100 új repülőgép érkezik, amelyek közül több is a budapesti bázison áll majd forgalomba – árulta el Radó András, a légitársaság kommunikációs és kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a Wizz Air flottája jelenleg a legfiatalabb Európában, a gépek átlagéletkora kevesebb, mint öt év, míg más légitársaságoknál ez az érték nyolc és tizennégy év között mozog.
Késések és járattörlések kezelése
Radó hangsúlyozta, hogy a Wizz Air késéseiről aránytalanul sok negatív hír jelenik meg. Véleménye szerint a légi közlekedés ma már a tömegközlekedés részének tekinthető, ezért a késéseknek kisebb jelentőséget kellene tulajdonítani. Összehasonlításképpen említette, hogy a MÁV késéseiről sem születik minden esetben külön beszámoló.
A légitársaság számára a nyári időszakban az egyik legnagyobb kihívást az időjárási szélsőségek jelentették, amelyek az elmúlt tíz év adatai alapján egyre gyakoribbá váltak. Ez globálisan is megmutatkozik: a késések és fennakadások időjárással összefüggő aránya tíz százalékról harminc százalékra emelkedett. Radó kiemelte, hogy a Wizz Air igyekszik minimalizálni a járattörlések számát, még ha ez hosszabb késéseket eredményez is. Szerinte ez az utasok számára kisebb kellemetlenséggel jár, mint a járatok törlése.
A légitársaság saját adatai szerint 24 százalékkal kevesebb járatot töröltek az előző évhez képest, miközben a pontosan induló járatok száma 11 százalékkal, a pontosan érkezők aránya pedig öt százalékkal nőtt. Az összesített mutatóik szerint járataik 99,5 százalékát teljesítették, a forgalom szempontjából csendesebb hónapokban ez az arány elérte a 100 százalékot.
Tájékoztatási problémák és jegyértékesítők
Radó kitért arra is, hogy a legtöbb panasz a késésekkel kapcsolatos tájékoztatás hiánya miatt érkezik. Véleménye szerint ezek a problémák gyakran a jegyértékesítő közvetítő cégeknél adódnak, akik nem mindig továbbítják időben az információkat az utasoknak. Ez megnehezíti a légitársaság és az utasok közötti kommunikációt, valamint a kártérítési folyamatokat.
Új gépek és útvonalak
A Wizz Air új Airbus A321XLR gépeinek nagyobb hatótávja lehetővé teszi távolabbi célállomások elérését. A légitársaság már elindította London–Dzsidda és Milánó–Abu-Dzabi járatait, és tervezi újabb desztinációk kijelölését, például Indiában.
Radó András azt is bejelentette, hogy szigorúbb kézipoggyász-ellenőrzések várhatóak. Bár a jelenlegi szabályok nem változnak, az ellenőrzések gyakorisága növekedni fog a beszállókapuknál. Forrás