A brit miniszterelnök, Keir Starmer élesen bírálta az előző konzervatív kormányt, miután az új migrációs adatok rendkívül magas számokat mutattak. Az Egyesült Királyságba irányuló nettó migráció 906 ezer fő volt a 2023 júniusával végződő évben – jóval magasabb, mint az előzetes becslések. A 2024 júniusával végződő évben ez a szám 728 ezerre csökkent, de továbbra is igen magas maradt.
A legfrissebb adatok és kulcsfontosságú tények
- Az Egyesült Királyságba 2023 júniusáig körülbelül 1,3 millió ember érkezett, míg 414 ezren hagyták el az országot.
- A nettó migráció a két szám különbsége, ami a 2023-as rekordszintet követően most csökkent, de még mindig jelentős.
- Az Irakkal kötött új megállapodás célja az embercsempész bandák felszámolása és az elutasított iraki menedékkérők gyorsabb visszaküldése. 2024 szeptemberéig az Egyesült Királyság 169 iraki állampolgárt toloncolt vissza, akiknek menedékkérelmét elutasították.
- Az iraki menedékkérelmek egyharmada pozitív elbírálást kapott, miközben több mint 2500 iraki próbált illegálisan bejutni az országba, ami az összes ilyen kísérlet 7%-át teszi ki.
Miért nőtt a migráció ilyen magas szintre?
Az ONS szerint a történelmileg magas migrációs szintek több tényezőre vezethetők vissza, például:
- Az ukrajnai háború, amely jelentős humanitárius migrációt idézett elő.
- A Brexit utáni vízumrendszer, amely megváltoztatta a munkaerő-beáramlás szabályait.
- Az olyan időszakos tényezők, mint a COVID-19 járvány utáni oktatási vízumok iránti kereslet.
Starmer tervei: kevesebb migráció, de konkrét szám nélkül
Starmer szerint a jelenlegi számokat jelentősen csökkenteni kell, de nem határozott meg konkrét célt. Hangsúlyozta, hogy a korábbi kormány „nyitott határok politikája” szándékosan növelte a migrációt. „A Munkáspárt kormánya nem a trükkökre, hanem a kemény munkára összpontosítva fogja kezelni a helyzetet” – mondta.
A Munkáspárt azt ígéri, hogy új migrációs „fehér könyvet” tesz közzé, amely törvény javaslatokat is tartalmaz a számok csökkentésére. Az új UK-Irak biztonsági megállapodást is példa nélkülinek nevezte.
A munkaerő-piaci hatások és a vita a gazdasági hozzájárulásról
Chris Philp, árnyék belügyminiszter szerint az Egyesült Királyságban dolgozó migránsok 68%-a kevesebbet keres, mint az átlagbér. Ez aggodalomra ad okot, mivel a költségvetési felelősségi hivatal (OBR) szerint az alacsony bérű migráns munkavállalók költségesebbek az állam számára.
Ugyanakkor az OBR azt is kimutatta, hogy az átlagbért kereső migránsok pozitívan járulnak hozzá a gazdasághoz életük szinte teljes hosszában, sőt, még előnyösebbek lehetnek, mint az Egyesült Királyságban született lakosok, mivel az állam nem költött a fiatalkorukra.
Mit jelent mindez a jövőre nézve?
Starmer szerint az Egyesült Királyságnak meg kell találnia az egyensúlyt a bevándorlás kezelésében. Noha elismerte a munkaerőhiány és a nemzetközi védelem iránti igényeket, úgy véli, hogy a szabályozásnak jobban kell tükröznie az ország gazdasági és társadalmi szükségleteit.
A Labour vezetése alatt várható változások közé tartozik a migrációs politika szigorítása, valamint a regionális és globális együttműködés megerősítése az illegális bevándorlás elleni küzdelem érdekében. Az új adatok és a politikai viták fényében a migráció kérdése továbbra is az Egyesült Királyság politikai diskurzusának középpontjában marad. Az, hogy ezek az ígéretek milyen hatással lesznek a gyakorlatban, csak a következő években derül ki. Forrás