Sir Keir Starmer, brit miniszterelnök Washington DC-be repült, hogy tárgyalásokat folytasson Joe Biden, amerikai elnökkel az ukrajnai háborúról.
Úgy tudni, hogy a miniszterelnök és az amerikai elnök azon vannak, hogy lehetővé tegyék Kijev számára egy új front megnyitását az Oroszországgal folytatott háborúban méghozzá a Storm Shadow nagy hatótávolságú rakéták használatával. Ám egy üzenetben, amely a hírek szerint akkor hangzott el, amikor Sir Keir és kísérete az Atlanti-óceán felett repültek az Egyesült Államok felé, Putyin elnök kijelentette, hogy egy ilyen lépés azt jelentené, hogy Oroszország „már a NATO-val áll háborúban”.
„Ez tehát nem arról szól, hogy megengedjük-e az ukrán rezsimnek, hogy ezekkel a fegyverekkel Oroszországra támadjon, vagy sem. Arról van szó, hogy eldöntsük, vajon a NATO országai közvetlenül részt vesznek-e egy katonai konfliktusban” – mondta Putyin az orosz állami tévében.
De a brit miniszterelnök az újságíróknak a repülőn kijelentette: „Először is, fontos újra elismételni, hogy Oroszország volt az, aki ezt az egészet elindította. Ők okozták a konfliktust, ők azok, akik törvénytelenül cselekszenek. Ukrajnának nyilvánvalóan joga van az önvédelemhez. Ezért biztosítunk számukra kiképzéseket és képességeket. És nyilvánvaló, hogy további megbeszélések is lesznek e képességek természetéről.”
„Azt akarom elérni, hogy ezek a tárgyalások, és a taktikai megbeszélések megfelelő stratégiai összefüggésbe kerüljenek az ukrajnai helyzet kapcsán. Hasonlóképpen taktikai kérdések merülnek fel a Közel-Kelet kapcsán is, amelyeket stratégiai, és nem csupán taktikai összefüggésben kell szemlélni.”
A csúcstalálkozót gondosan megszervezték, David Lammy külügyminiszter és Antony Blinken amerikai külügyminiszter ezen a héten közös látogatást tettek Kijevben. Úgy tudni, hogy a miniszterelnök és az elnök hosszú távú tervet szeretne kidolgozni Ukrajnának, amely segít a végső győzelem megszerzésében.
Lammy és Blinken elmentek meghallgatni Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és más vezető ukrán politikusok álláspontját arról, hogy Ukrajnának miért engedélyezzék a Storm Shadow rakéták bevetését Putyin erői ellen. Bár nyilvános bejelentés nem lesz a döntésről, a rakéták használata, amelyek maximális hatótávolsága 155 mérföld, a csúcstalálkozó legfontosabb napirendi pontja lesz Washingtonban.
Sir Keir hangsúlyozta, hogy a találkozó egy átfogó stratégiai kérdésről szól „és nem az egyes taktikai lépésekről”. Világossá tette, hogy hosszú távú megközelítést szeretne, amely túléli az amerikai elnökválasztást. Azt mondta: „Kiemelten fontos szövetségesei vagyunk az Egyesült Államoknak, és nagyon szoros az együttműködés, különösen olyan kérdésekben, mint Ukrajna és a Közel-Kelet.”
„A következő hetekben és hónapokban valószínűleg nagyon fontos fejlemények történnek Ukrajnában és a Közel-Keleten, ezért számos taktikai döntést kell meghozni.” Kijev már rendelkezik az angol-francia rakétákkal, de jelenleg MÉG nincs engedélye arra, hogy oroszországi célpontokra tüzeljen velük.
Zelenszkij kormánya azért lobbizik, hogy kiterjeszthesse a háborút Oroszország belső területeire, ellencsapásként, Putyin erőinek további előretörésének megakadályozására. A Fehér Házban tartott hosszú megbeszélés során a miniszterelnök és az amerikai elnök a közel-keleti tűzszüneti megállapodás és a túszok szabadon bocsátásának sürgető szükségességéről is tárgyalnak.
Mindez azok után történik, hogy a háttérben nézeteltérések merültek fel az Egyesült Királyság azon döntésével kapcsolatban, hogy felfüggeszt 30 fegyverexport-engedélyt Izraelbe a 350 közül, mivel jogi tanácsok szerint fennáll a lehetősége annak, hogy az Izraeli Védelmi Erők megsérthették a nemzetközi humanitárius jogot. A Downing Street egyik szóvivője szerint a megbeszélés főként arra koncentrál, hogyan lehet előrelépést elérni mindkét konfliktus hosszú távú megoldása felé. Forrás