A brit kormány és a közigazgatás „megbukott és kudarcot vallott” a Covid-19 járványra való felkészülés „során mutatott jelentős hiányosságok” miatt – derült ki egy nyilvános vizsgálat eredményeiből.
A járványra való felkészültségről szóló első jelentésében a UK Covid-19 Inquiry azt állapította meg, hogy „hiányzott a megfelelő mértékű odafigyelés” az intézkedések és infrastruktúra kapcsán, amelyekre szükség lett volna egy gyorsan terjedő betegség kezeléséhez, annak ellenére, hogy egy pandémia méretűre duzzadó koronavírus-kitörés „előrelátható” volt.
A jelentés megállapította, hogy a kormányt tanácsokkal ellátó csoportok nem rendelkeztek elegendő szabadsággal és autonómiával ahhoz, hogy különböző nézeteket fejezhessenek ki, és gyakran az, hogy mindenkinek ugyanazon az állásponton kellett lennie, hátráltató tényező volt.
Csütörtökön a vizsgálat elnöke, Heather Hallett bárónő közzétette a jelentést arról, hogy az Egyesült Királyság mennyire volt képes megbirkózni a halálos járvánnyal ami 2020-ban kezdődött és végigsöpört Nagy-Britannián. 2023 végéig több mint 235 000 haláleset történt Covid-19 miatt az Egyesült Királyságban. A jelentés előszavában Hallett bárónő azt mondta, hogy tanulni kell a leckékből, és „soha többé nem engedhető meg, hogy egy betegség ennyi halálesetet és szenvedést okozzon”.
A vizsgálat szerint a legnagyobb hiányosság az volt, hogy nem volt „olyan kidolgozott rendszer, amelyet fel lehetett volna skálázni a teszteléshez, nyomon követéshez és elkülönítéshez”.
A jelentés hozzáfűzte: „Annak ellenére, hogy rengeteg dokumentáció áll rendelkezésre, a tervezési munka nem volt elég robusztus és rugalmas, a politikai dokumentáció pedig elavult, szükségtelenül bürokratikus és szakzsargonnal fertőzött.”
A vizsgálat „habozás nélkül” megállapította, hogy a „polgári védelmi struktúrák folyamatainak, tervezésének és politikájának területein az Egyesült Királyság kormánya, és a közigazgatás hatalmas kudarcot vallott”.
A jelentés megállapította:
- Az Egyesült Királyság „rossz járványra készült fel”, nevezetesen egy influenzajárványra, amely „nem volt hasonlítható egy olyan globális járványhoz, amilyen bekövetkezett”.
- A járvány előtti években „nem volt megfelelő koordináció és felügyelet”.
- A miniszterek „nem kérdőjelezték meg eléggé az általuk kapott tanácsokat a tisztviselőktől és tanácsadóktól”, és nem kaptak elég széleskörű tudományos tájékoztatást és politikai lehetőségeket.
- A kormányt támogató csoportok „nem rendelkeztek elegendő szabadsággal és autonómiával az eltérő vélemények kifejezéséhez”
- Voltak „végzetes stratégiai hibák” a Nagy-Britanniát fenyegető kockázatok felmérésében, beleértve a jövőbeli pandémiát is.
- A sürgősségi tervezés általában nem vette figyelembe, hogy a sérülékeny embereket hogyan kellene gondozni.
A vizsgálat első modulja, amely az Ellenálló képesség és felkészültség címet viseli, során kulcsfontosságú politikusok, tudósok és egészségügyi szakértők jelentek meg tanúként. A volt egészségügyi miniszterek, Matt Hancock és Jeremy Hunt is reflektorfénybe kerültek a szóbeli ülések során, valamint a volt miniszterelnök, Lord Cameron és a volt levelling up miniszter, Michael Gove is.
Hallett bárónő új pandémiás stratégia kidolgozását és legalább háromévente történő tesztelését javasolta, valamint egy egész Egyesült Királyságra kiterjedő válságkezelési gyakorlat kialakítását.
Azt mondta, hogy a kormányt és a politikai vezetőket rendszeresen megfelelően felelősségre kell vonni a felkészültségi és ellenállóképességi rendszerek kapcsán. Előszavában Hallett bárónő azt mondta: „Nem az a kérdés, hogy ’lesz-e’ egy újabb járvány , hanem hogy ’mikor’.
„A bizonyítékok túlnyomó többsége azt mutatja, hogy egy újabb járvány – potenciálisan egy még fertőzőbb és halálosabb – valószínűleg a közeljövőben bekövetkezhet. Ha a tanulságokat nem vonjuk le, és a alapvető változtatásokat nem hajtjuk végre, az erőfeszítés és költség hiábavaló lesz a következő járvány során. Radikális reformokra van szükség. Soha többé nem engedhető meg, hogy egy betegség ennyi halálesetet és szenvedést okozzon.” Forrás