A Munka- és Nyugdíjügyi Minisztérium (DWP) fokozni készül a bankszámlák ellenőrzését négyféle támogatás esetében a folyamatban lévő Megélhetési Válság közepette, hogy szigorúbb intézkedéseket vezessen be a csalások visszaszorítása érdekében. Új jogköröket kaphatnak a DWP alkalmazottai, akik vizsgálják majd a csalásra utaló jeleket.
Steven Kibbel pénzügyi szakértő a következőket mondta a téma kapcsán: „Úgy vélem, ezek az új jogkörök elsősorban a jövedelemfüggő juttatásokat célozzák. Valószínűleg az Universal Credit kerül a figyelem középpontjába, mivel ez az egyik legszélesebb körben igényelt támogatás, és megtakarítási limitje 16 000 font. Más juttatások, amelyek szintén érintettek lehetnek, például a Munkanélküli Segély (Jobseeker’s Allowance), a Munkaképtelenségi Juttatás (Employment and Support Allowance), valamint a Lakhatási Támogatás (Housing Benefit).”
Kibbel részletezte, hogy a kormány különösen azokat az eseteket igyekszik felderíteni, amikor valaki támogatást igényel, miközben megtakarítása meghaladja a megengedett limitet, vagy hosszabb időt tölt külföldön, ami befolyásolhatja jogosultságát.
Yiannis Zourmpanos, a Bountii vezetője, aggályait fejezte ki a magánélet védelme kapcsán, mondván: „Az, hogy a kormány beleláthat a bankszámládba, tolakodónak tűnhet, és megértem, miért gondolják ezt sokan. Pénzügyi szempontból ez a fajta felügyelet etikai kérdéseket vet fel.”
„De ne felejtsük el, hogy az éremnek két oldala van. A DWP azt állítja, hogy biztosítani akarják, hogy a közpénzeket megfelelően osztják el, és a csalások mennyisége indokolja a szigorúbb hozzáállást.”
Zourmpanos óvatosságra intett: „Ami aggasztó, hogy a jogosultak – akik ezekre a juttatásokra támaszkodnak – könnyen kerülhetnek nehéz helyzetbe, ha az ő pénzügyi helyzetük gyanúsnak tűnik a papírok alapján.”
„Láttam már, hogyan fajulhatnak el a dolgok a pénzügyi világban, amikor a számok nem stimmelnek, még akkor is, ha van ésszerű magyarázat. Azok az emberek, akik már eleve sebezhető pénzügyi helyzetben vannak, gyakran nem rendelkeznek a megfelelő erőforrásokkal, hogy megvédjék magukat az ilyen vizsgálatokkal szemben.”
„A bankoknak most jelenteniük kell bizonyos pénzügyi mintákat, például a váratlanul nagy összegű befizetéseket vagy olyan rendszeres átutalásokat, amelyek nem egyeznek meg a személy által bejelentett jövedelemmel. Ez nem jelenti azt, hogy minden alkalommal megjelölnek, amikor a helyzeted változik, de érdemes óvatosnak lenni. Volt már olyan ügyfelem, akit családi támogatások miatt kérdeztek ki, és bár minden törvényes volt, időbe és energiába telt tisztázni a helyzetet.”
Zourmpanos azt tanácsolta: „Részletes nyilvántartást kell vezetni a jövedelemről, megtakarításokról és bármilyen változásról az élethelyzetedben. Fontos, hogy minden változást időben jelenteni kell a Munka- és Nyugdíjügyi Minisztériumnak, beleértve az új munkahelyet, a munkavégzés óraszámának változását vagy a lakhatási körülmények módosulását. Ha külföldre utazol, győződj meg arról, hogy tisztában vagy a szabályokkal, amelyek meghatározzák, mennyi ideig tartózkodhatsz külföldön, miközben még mindig jogosult vagy a juttatásokra.”
„Ne habozz tanácsot kérni, ha bizonytalan vagy a jogosultságoddal vagy a követeléseiddel kapcsolatban. Számos jóléti szervezet és tanácsadó áll rendelkezésre, hogy segítsen megérteni a jogosultságokat és kötelezettségeket.”
Ahogy a kormány egyre szigorúbb ellenőrzést vezet be, az érintetteknek fokozottan oda kell figyelniük arra, hogy minden körülményüket pontosan jelenteni tudják, hogy elkerüljék a jogosulatlanság vádját. Forrás