A Bank of England bejelentette, hogy idén másodszor is csökkenti az alapkamatot. Az alapkamat 5 százalékról 4,75 százalékra esett vissza, az augusztusi hasonló csökkentést követően. A változás olcsóbbá teszi a hitelfelvételt az Egyesült Királyságban, ugyanakkor kevesebb hozamot eredményez a megtakarítások esetében.
A kamatlábak az infláció szabályozásának egyik legfontosabb eszközei. Az augusztusi, 5,25 százalékról 5 százalékra történő csökkenés után az infláció is visszaesett. Szeptemberben az infláció (CPI) 1,7 százalékra csökkent, és először esett a Bank 2 százalékos célkitűzése alá több mint három év után.
Ez a döntés egyik meghatározó oka, bár a Munkáspárt októberi költségvetésében bevezetett adóváltozások és Donald Trump győzelme hosszú távú bizonytalanságot eredményeztek a piacon.
Mik azok a kamatlábak?
A kamatlábak megmutatják a hitelfelvétel költségét, illetve a megtakarítások hozamát. Ha valaki pénzt vesz kölcsön, például egy banktól, a kamatláb azt az összeget jelzi, amelyet a kölcsönvett pénzre felszámítanak. Ez a kamat a teljes hitelösszegre ráadódik, és százalékban jelenik meg.
Ha valaki pénzt takarít meg egy bankszámlán, a kamatláb az az összeg, amelyet a bank fizet a megtakarítások után, általában az év végén.
Hogyan befolyásolják a kamatlábak az inflációt?
Alacsony kamatlábak mellett kevesebb az ösztönzés a megtakarításra, míg a magas kamatok miatt több pénzt tesznek félre az emberek, mivel jobban megéri takarékoskodni. Ez hatással lehet a termékek árának alakulására.
Ha a kamatlábak alacsonyak, a vásárlói költés növekedhet, és ez az árak emelkedéséhez vezethet. Magas kamatok esetén a kereslet csökkenhet, mivel több pénzt helyeznek el megtakarításban, ami elméletben az árak csökkenéséhez vezethet.
Az inflációt azonban nem kizárólag a kamatlábak befolyásolják; a pénzkínálat és az alapvető költségek is hatással vannak rá. A kamatlábak csak az infláció kezelésében segíthetnek, de nem képesek azt teljesen irányítani.
Hogyan hatnak a kamatlábak a jelzáloghitelekre?
A jelzáloghitel-kamatlábakat az egyes hitelezők határozzák meg, és általában magasabbak, mint a Bank of England alapkamatja, bár bizonyos típusú hitelek követik az alapkamat változásait.
Kedvezményes, követő és normál változó kamatozású jelzáloghitelek (SVR)
Az SVR-t a hitelező állapítja meg, és általában követi a Bank of England alapkamatának változásait. Amikor a kamatok emelkednek, a hitelezők valószínűleg ezt áthárítják ügyfeleikre.
A követő jelzáloghitelek is változó kamatozású hitelek, de közvetlenül a Bank of England alapkamatához kapcsolódnak. Így a kamatlábak emelkedése esetén a követő hitelek kamata gyorsabban növekedhet, mint az SVR.
Például: egy 1 százalékos alapkamat fölötti követő jelzáloghitel 2021 decemberében 1,1 százalékos kamatozású lenne. Ugyanez 2023 júniusában 6 százalékra emelkedhet.
Fix kamatozású jelzáloghitel
A fix kamatozású jelzáloghitel kamatlába a megállapodás idejére változatlan marad, függetlenül attól, hogy a kamatlábak hogyan alakulnak. A fix periódus lejárta után az adósokat automatikusan áthelyezik a hitelező SVR kamatozású hitelére, amelyet a Bank of England alapkamatának változásai befolyásolnak.
A jelenlegi kamatcsökkentés az Egyesült Királyságban növelheti a gazdasági aktivitást és könnyítheti a hitelfelvételt, ám a megtakarítással rendelkezők számára alacsonyabb hozamokat eredményez. Forrás