„Készen kell állnunk a háborúra, és nem csak a katonaságnak” – súlyos figyelmeztetést adott ki a brit hadsereg főparancsnoka

A brit fegyveres erők vezetője rendkívül nyílt és szokatlanul kemény hangvételű figyelmeztetést fogalmazott meg: Oroszország katonai ereje gyorsan növekszik, és a brit társadalomnak – a hadseregen túlmenően is – fel kell készülnie egy valódi, fizikai fenyegetésekből álló korszakra.

„Készen kell állnunk a háborúra, és nem csak a katonaságnak” – súlyos figyelmeztetést adott ki a brit hadsereg főparancsnoka

Sir Richard Knighton légi marsall, a brit vezérkari főnök szerint reális kockázatot jelent, hogy Oroszország a jövőben akár Nagy-Britanniát is célba veheti, ezért az ország „fiait és lányait” fel kell készíteni arra, hogy szükség esetén harcoljanak.

play-sharp-fill
További információért kattints ide

„A helyzet veszélyesebb, mint pályafutásom során bármikor”

Knighton hangsúlyozta: az orosz hadsereg az elmúlt közel négy évben teljes körű háborút vívott Ukrajnában, ami harcedzett, tapasztalt katonákat eredményezett. Szerinte Oroszország katonai ereje ma már „valóban félelmet keltő”.

„A helyzet veszélyesebb, mint amilyennek egész katonai pályafutásom alatt valaha is ismertem. A béke ára folyamatosan emelkedik” – fogalmazott.

A vezérkari főnök egyetértett francia kollégájával, Fabien Mandon tábornokkal, aki nemrég úgy nyilatkozott: Franciaországnak fel kell készülnie arra a lehetőségre is, hogy egy háborúban fiatalok életét veszítheti el.

Nem csak a hadsereg dolga a védelem

Knighton szerint bár a brit fegyveres erők és a NATO jelentik az első védelmi vonalat, önmagában ez már nem elég. A teljes társadalom bevonására van szükség.

„Ez nem csupán a hadsereg megerősítéséről szól. Országos szintű válaszra van szükség: ipari kapacitásokra, megfelelő szaktudásra, háborús körülmények között is működő intézményekre és ellenálló infrastruktúrára” – mondta.

Hozzátette: katonák, civilek, veteránok egyaránt szerepet kapnak ebben a folyamatban – építésben, szolgálatban, és ha kell, harcban is. „Egyre több család fogja megtapasztalni, mit jelent az áldozat a hazáért.”

Oroszország katonai ereje gyorsan nő

A brit katonai vezető szerint bár a szakértők jelenleg legfeljebb 5 százalékra teszik annak esélyét, hogy Oroszország közvetlen, jelentős támadást indítson Nagy-Britannia ellen, ez nem jelenti azt, hogy a kockázat nulla.

„Nem a pontos szám a lényeg, hanem a tendencia” – fogalmazott. „És a trend egyértelműen romló, különösen Oroszország irányából.”

Knighton kiemelte: az orosz fegyveres erők létszáma már meghaladja az 1,1 millió főt, a védelmi kiadások pedig a GDP több mint 7 százalékát teszik ki, ami a teljes állami költés mintegy 40 százaléka. Ez az összeg az elmúlt tíz évben megduplázódott.

Ezzel szemben a brit hadsereg létszáma alig haladja meg a 70 ezer főt, miközben a brit kormány csak 2027-re ígérte a védelmi kiadások GDP-arányos növelését 2,5 százalékra.

Új fegyverek, új kockázatok

A vezérkari főnök szerint Oroszország új, destabilizáló fegyverrendszereket is fejleszt, köztük nukleáris robbanófejjel felszerelt torpedókat, nukleáris meghajtású cirkálórakétákat, sőt, az űrbe telepített nukleáris eszközöket is.

„Nem lehetnek illúzióink: Oroszországnak hatalmas, technológiailag fejlett és harcedzett hadserege van” – mondta. Szerinte az ukrajnai háború és a szomszédos államokkal szembeni fellépés egyértelműen azt mutatja, hogy Moszkva célja a NATO gyengítése, megosztása, végső soron pedig lerombolása.

Európa már reagál

Knighton arra is felhívta a figyelmet, hogy több európai ország már határozott lépéseket tett: Németország 2029-re a GDP 3,5 százalékát fordítaná védelemre, Lengyelország pedig már most 4,2 százaléknál tart. Franciaország és Németország pedig részben visszatért a nemzeti szolgálat valamilyen formájához.

„A fenyegetés Nagy-Britanniában sem kisebb, mint például Németországban – legfeljebb kevésbé érezzük közvetlennek” – mondta.

Zárásként hangsúlyozta: a társadalom tájékoztatása és bevonása nélkül nem lehet elvárni, hogy az állam, az ipar és a lakosság vállalja a védelem megerősítésének költségeit. Példaként említette a Sky News és a Tortoise által készített The Wargame podcast-sorozatot, amely egy Oroszország által indított támadást modellez Nagy-Britannia ellen.

A figyelmeztetés egyértelmű: a hidegháború utáni békés évtizedek után Európa – és vele Nagy-Britannia – egy sokkal bizonytalanabb korszak küszöbén áll.  Forrás