Nagyon úgy tűnik, hogy a kabát viselete sokaknál Nagy-Britanniában csak a gyengeség jele, még akkor is, ha odakint tél van és gyakran akár kemény mínuszokat is mérnek. Hogyan lehetséges, hogy sok brit nő a hideg téli hónapok folyamán még a „farkasordító hidegben” is egy szál miniruhában flangál, és nem fagynak halálra?
A bulizó fiatalok tömegét az országban látszólag soha nem gátolja se a hó, sem pedig a fagyos szél. A legtöbb normális ember ilyenkor télen kabátot vesz fel, sapkát, sálat, meg esetleg erre rá még egy kabátot, vagy inkább el se indul, hanem brit szokás szerint inkább teázik.
De nem ezek a hölgyek… A brit lányok valamilyen oknál fogva nem érzik a hideget. Vagy csak úgy tesznek, vagy az alkohol fűti őket belülről. Ki tudja?! Lehet, hogy csak annyira éheznek a bókokra, hogy bevállalnak egy jó kis tüdőgyulladást is érte.
Bár sokan azt feltételezik, meg a józan ész is azt diktálja, hogy azok a bulizók, akik alul vannak öltözve és a dermesztő hidegben bőrfelületük jelentős része fedetlen, jobban érezniük kellene az alacsony hőmérséklet hatásait. Egy új tanulmány szerint azonban nem biztos, hogy ez a helyzet.
A British Journal of Social Psychology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint, amelyet Roxanne Felig vázolt fel, azok a nők, akik „dögösnek” akarnak látszani, illetve akik inkább az „öntárgyiasításra” koncentrálnak, nem fáznak (annyira).
Amint Felig kifejtette, a tanulmány, amelynek címe: „Amikor „dögösnek” kinézni, azt jelenti, hogy nem érezzük a hideget: bizonyíték arra, hogy az öntárgyiasítás gátolja a hideg érzését”, részben Cardi B 2014-es állításán alapult, miszerint „egy ribi soha nem fázik”. A tanulmány szerzője megjegyezte, hogy ő és kutatótársai „tudományosan akarták tesztelni ezt”.
„És így is tettünk. És kiderült, hogy az állítás igaz” – folytatta Felig.
Felig szerint a kutatók azzal kezdték, hogy értelmezték a rapper mondandóját, hogy „túlságosan koncentrált arra, hogyan néz ki és mit visel ahhoz, hogy fázzon”.
A tanulmány szerzője ezután kifejtette, hogy az állítás összhangban van a tárgyiasítási elmélettel, amely azt állítja, hogy ha a nők „nagyon összpontosítanak arra, hogyan néznek ki”, az csökkenti a belső állapotuk értékelésére rendelkezésre álló kognitív erőforrások mennyiségét.
„Tehát, amikor a nők tárgyiasult állapotban vannak, kevésbé vannak tudatában annak, mennyire éhesek, milyen heves a szívverésük ” – folytatta Felig. „És kevésbé képesek felismerni belső állapotukat úgy általában véve.”
„Ma a divat kedvéért eltűrt kényelmetlenség ékes példája figyelhető meg a világ számos városában, ahol még a hideg téli éjszakákon is sok nő többet hagy szabadon testéből, mint amennyit elfed, amikor buliba indul” – olvasható a tanulmány bevezetőjében.
Az elmélet tesztelése érdekében a tanulmány szerzői olyan nőket kérdeztek meg, akik hideg éjszakákon éjszakai klubok előtt ácsorogtak, és arra kérték őket, hogy mérjék fel önmaguk tárgyiasultságának állapotát és azt, hogy mennyire érzik a hideget. Azt is megkérdezték, mennyire érzik magukat ittasnak, és mennyit ittak. A kutatók ezután fényképeket készítettek a nők által viselt ruhákról, hogy besorolják őket a szabadon lévő bőrfelület aránya szerint.
Végül a kutatók arra jutottak, hogy hipotézisük megállja a helyét: „Hipotézisünket alátámasztották: az öntárgyiasításban alacsony szinten levő nők pozitív korrelációt mutattak a bőr expozíciója és a hideg érzékelése között, de a nők akik jobban összpontosítottak saját magukra és a megjelenésükre, nem érezték jobban a hideget, ha kevesebb ruha volt rajtuk.
„Arra lehet tehát következtetni, hogy túlságosan lefoglalja őket a külső megjelenésük, hogy a belső érzéseikre figyeljenek.” – tette hozzá a tanulmány szerzője.
Na, Erre varrjatok gombot! Forrás