24 000 font kártérítést kapott egy nő Angliában, mert a szabadnapján rúgták ki egy „catch up” videohívásban 1

Egy brit nő, Joanne Neill, több mint 24 000 font kártérítést kapott, miután a munkaügyi bíróság megállapította, hogy jogtalanul bocsátották el – ráadásul a szabadnapján, egy online „catch up” címmel meghirdetett megbeszélés során.

24 000 font kártérítést kapott egy nő Angliában, mert a szabadnapján rúgták ki egy „catch up” videohívásban 3

A történet újabb példája annak, amikor a munkáltató figyelmen kívül hagyja a munkavállalók mentális egészségét, részmunkaidős státuszát, és diszkriminatív módon jár el.

Szabadnapos „megbeszélés” végződött elbocsátással

Joanne Neill a Dermalogica UK nevű bőrápolási cégnél dolgozott részmunkaidőben, miközben már korábban is mentális nehézségekkel küzdött. Ennek ellenére a vállalat egy, a naptárában ártatlannak tűnő „catch up” címkével jelölt videóhívásra hívta be egyik szabadnapján, amelyen váratlanul közölték vele, hogy leépítés miatt elveszíti az állását.

A bíróság szerint ez a körülmény súlyosbította a mentális állapotát, mivel se támogatásra nem számíthatott kollégáitól, se HR-es képviseletet nem biztosítottak számára, és semmilyen előzetes tájékoztatást nem kapott a hívás valódi céljáról.

A bíró szerint sokkoló és diszkriminatív volt az eljárás

Liz Ord munkaügyi bíró így fogalmazott:

A rövid határidővel kiküldött meghívó, valamint a megtévesztő cím (‘catch up’) miatt Joanne felkészületlen volt, és teljesen váratlanul érte a bejelentés.
Ez a sokk és kétségbeesés jelentősen visszavetette mentális egészségét.
Az online (Teamsen keresztüli) lebonyolítás tovább rontotta a helyzetet, hiszen nem volt lehetősége kérdéseket feltenni vagy támogatást kapni.”

Jogtalan elbocsátás, nemi és részmunkaidős diszkrimináció

A bíróság több jogsértést is megállapított a Dermalogica UK részéről:

  • Jogtalan elbocsátás: nem biztosították az alapvető munkavállalói jogokat az eljárás során.

  • Részmunkaidős dolgozóként való hátrányos megkülönböztetés: az időpontválasztás és kommunikációs hiányosságok nem vették figyelembe a munkavégzési rendjét.

  • Nemi diszkrimináció: a nők nagyobb arányban dolgoznak részmunkaidőben, így a döntés aránytalanul érintette a nőket.


Mentális problémákkal küzdött, mégis munkára kényszerítették

A meghallgatáson az is elhangzott, hogy Neill már 2022 januárjától mentális problémákkal küzdött, ám a vállalat nem tette lehetővé számára, hogy heti két napnál többet otthonról dolgozzon. Csak évi két nap fizetett betegszabadságot kapott, így többször is összeomlott a munkahelyén.


Az ítélet és kártérítés részletei

A bíróság összesen £24 042,08 összegű kártérítést ítélt meg Joanne Neill részére:

  • £23 331,51 a mentális és érzelmi sérelmekért (injury to feelings)

  • £710,57 pedig a 2023-as évre vonatkozó elmaradt bónuszok miatt

Külön súlyosbító körülményként merült fel, hogy a cég vezetése már más kollégákkal is közölte, hogy Neill elveszíti az állását, mielőtt ő maga hivatalosan értesült volna erről.


Változások jöhetnek a céges elbocsátási eljárásokban?

Az ügy rámutat arra, hogy a vállalatok nem bánhatnak így a munkavállalókkal, különösen azokkal, akik részmunkaidőben dolgoznak, vagy mentális nehézségekkel küzdenek. A bírósági ítélet precedenst teremthet más hasonló ügyekben is, és változásokat hozhat a céges HR-gyakorlatokban.  Forrás