Egy újabb mérföldkőhöz érkezett az Egyesült Királyság munkarendjének átalakításáért folyó kampány: kétszáz vállalat vezette be állandó jelleggel a 4 napos munkahetet, anélkül hogy a dolgozók bérét csökkentették volna.
Az új munkarend előnyei és támogatói
A vállalatok összesen több mint 5,000 alkalmazottat foglalkoztatnak, akik mostantól kevesebb munkaóráért kapják meg ugyanazt a fizetést. A négynapos munkahétre áttérő cégek között jelentős arányban találhatók jótékonysági szervezetek, marketingcégek és technológiai vállalatok – derült ki a 4 Day Week Foundation legújabb jelentéséből.
Joe Ryle, a kampány igazgatója szerint a jelenlegi ötnapos munkahetet egy százéves gazdasági modell hagyatékának tekinthetjük. „A 9-től 5-ig tartó ötnapos munkahét már nem felel meg a mai kor követelményeinek, és régóta időszerű a frissítés” – mondta.
A négynapos munkahét támogatói szerint ez az új modell 50%-kal több szabadidőt biztosít, amely boldogabb és teljesebb életet eredményezhet az emberek számára. Emellett az alkalmazottak elégedettségét és a termelékenységet is növelheti, hiszen ugyanannyi munkát kevesebb idő alatt el lehet végezni.
Mely szektorok járnak az élen?
A statisztikák szerint a marketing-, reklám- és PR-cégek állnak az élen, közülük 30 vállalat vezette be a négynapos munkahetet. Őket követik a jótékonysági, NGO- és szociális szférában működő szervezetek (29 vállalat), valamint a technológiai, IT- és szoftvercégek (24 vállalat).
Továbbá az üzleti tanácsadás és menedzsment szektorból 22 vállalat szintén állandósította a rövidebb munkahetet. A londoni cégek különösen lelkesek: az összesített 200 vállalatból 59 székhelye Londonban található.
Kulturális különbségek a munkahelyi mintákban
Az új munkarend egyre szélesebb kulturális szakadékot hoz létre a munkavégzési szokásokban, amelyeket a Covid–19 világjárvány jelentősen átalakított. Sok munkavállaló még mindig azért küzd, hogy fenntarthassa az otthoni munkavégzés lehetőségét, miközben mások a munkaidő csökkentését célozzák meg.
Ezzel szemben néhány amerikai központú cég, például a JPMorgan Chase és az Amazon, a legszigorúbb előírásokat vezette be, kötelezve alkalmazottaikat az irodai jelenlétre heti öt napon. A Lloyds Banking Group még azt is mérlegeli, hogy a vezető beosztású alkalmazottak irodai jelenléti arányát figyelembe veszi az éves bónuszok elosztásánál.
A fiatalabb generációk és a jövő munkahelye
A 18-34 évesek, akik a következő 50 év munkaerejének gerincét alkotják, egyértelműen elutasítják a hagyományos munkamintákat. A Spark Market Research kutatása szerint 78%-uk hisz abban, hogy öt éven belül normává válik a négynapos munkahét, míg 65%-uk nem szeretné visszahozni a teljes mértékben irodai munkavégzést.
Lynsey Carolan, a Spark Market Research ügyvezető igazgatója szerint ez a korosztály a mentális egészség és az általános jóllét javítását helyezi előtérbe. „A 4 napos munkahét valóban értékes juttatás, amely kulcsfontosságú szerepet játszik az életminőségük javításában” – tette hozzá.
A változás szükségessége
A 4 napos munkahét iránti növekvő érdeklődés azt jelzi, hogy a munkavállalók és a vállalatok egyaránt felismerik: az életminőség, a termelékenység és a munkahelyi elégedettség közötti egyensúly megteremtése elengedhetetlen a modern gazdaságban.
A kérdés már csak az, hogy mikor válik ez a modell általánossá az egész Egyesült Királyságban. Forrás