Zsúfolt és nyomasztó albérletekben élnek albérlők milliói Nagy-Britanniában - tömegszállások, nincs nappali, az árak meg az egekben 1

Egyre több brit albérlő kénytelen nappali nélküli lakásban élni – derült ki a SpareRoom legfrissebb kutatásából, amely szerint a lakáshiány és a rohamosan emelkedő bérleti díjak miatt a bérbeadók sorra alakítják át a közös tereket plusz hálószobákká. A cél: minél több fizető bérlőt bepréselni egyetlen albérletbe.

Zsúfolt és nyomasztó albérletekben élnek albérlők milliói Nagy-Britanniában - tömegszállások, nincs nappali, az árak meg az egekben 3

A felmérés szerint már közel 400 000 háztartás él nappali nélküli lakásban az Egyesült Királyságban, ami nagyjából 1,5 millió embert érinthet. Az átlagos lakóközösség ugyanis 3,9 főből áll. Az albérletárak ezzel szemben folyamatosan emelkednek: 2020 áprilisa óta 29 százalékkal drágultak, az átlagos havi bérleti díj pedig már 1 326 font.

Nappali nélkül: egyre nyomasztóbbá válik az együttélés

A 26 éves Hannah Carney két lakótársával él együtt egy észak-londoni lakásban. A három fő összesen 2 400 fontot fizet havonta, és egy aprócska konyhán osztoznak – közös nappali nincs.

„Jó lenne, ha lenne egy nappalink. Ott le tudnánk ülni a barátainkkal, vagy akár egymással is többet beszélgetnénk. A hálószobát szívesen megtartanám csak alvásra” – mondta Hannah.

A felmérésből kiderül: bár sok bérlőt az alacsonyabb ár csábít a nappali nélküli lakásokba, 43 százalékuk úgy érzi, valójában nem spórolnak így semmit. Sőt, többen arról számoltak be, hogy így többet költenek szórakozásra vagy találkozókra, mert nem tudnak otthon vendégeket fogadni.

A lelki egészségre is hatással van

A megkérdezettek több mint fele úgy véli, a közös tér hiánya rontja a lakótársakkal való kapcsolatot, míg 44 százalékuk szerint mentálisan is megterhelő a nappali nélküli életforma. Sokan egyedül esznek a szobájukban, nincs lehetőségük kikapcsolódni vagy vendégeket fogadni – ez pedig elidegenítő és nyomasztó élmény.

Zsúfolt és nyomasztó albérletekben élnek albérlők milliói Nagy-Britanniában - tömegszállások, nincs nappali, az árak meg az egekben 4

Matt Hutchinson, a SpareRoom igazgatója szerint:

„A lakótársi élet egyik legnagyobb előnye a társasági élet lehetősége. De ha elvesszük a közös tereket, ezek a pillanatok elmaradnak. Ez nem csak pénzügyi kérdés – a közösségi élmény és a mentális egészség szempontjából is súlyos következményei vannak.”

Jogszabályi háttér és piaci kihívások

A brit Nemzeti Bérbeadói Szövetség szerint a valódi többszemélyes albérletek általában biztosítanak közös helyiségeket, ugyanakkor elismerik, hogy a bérbe adott ingatlanokra nem mindig vonatkoznak ugyanazok az előírások.

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a brit kormány bérlővédelmi törvénycsomagja sok bérbeadót elriaszt. A szektorban tömeges kivonulás várható: 2025-re a bérbeadók kétharmada tervezi elhagyni az ingatlanpiacot vagy csökkenteni portfólióját.

Chris Norris, a szövetség szakpolitikai igazgatója szerint:

„Sok bérbeadó már most beárazza a várható költségnövekedést – ez a bérleti díjak további, akár infláción felüli emelkedéséhez vezethet.”

Az albérleti piac átalakulása tehát nem csupán az árak kérdése: egyre kevesebb a valódi otthon, és egyre több a hálóhely. A nappalik eltűnésével a lakók társas kapcsolatai, mentális egészsége és életminősége is veszélybe kerül. A kérdés már csak az: meddig bírják ezt az albérlők?  Forrás