Keir Starmert, a brit miniszterelnököt felszólították, hogy tegyen határozott lépéseket az Egyesült Királyság gazdaságának megerősítéséért, és alakítson ki szorosabb kapcsolatokat az Európai Unióval. Ez az igény azután vált hangsúlyossá, hogy az ország hivatalosan csatlakozni készül a Csendes-óceáni Partnerség Átfogó és Progresszív Megállapodásához (CPTPP).
Korábban Sir Keir úgy nyilatkozott, hogy ennek az egyezménynek a gazdasági haszna „nagyon csekély”. A CPTPP egy szabadkereskedelmi megállapodás, amely 11 ázsiai és csendes-óceáni országot foglal magában, köztük Japánt, Kanadát, Ausztráliát és Új-Zélandot.
Brexit utáni gazdasági hatások
Rishi Sunak kormánya a CPTPP-t a Brexit egyik jelentős eredményeként mutatta be, miután nem sikerült megállapodni az Egyesült Államokkal egy kétoldalú kereskedelmi szerződésről. Azonban kormányzati dokumentumok szerint ennek az egyezménynek a várható gazdasági növekedésre gyakorolt hatása mindössze 0,08%-os lehet, sőt, még ez is egy túlbecsült érték lehet.
A Brexitet támogatók korábban azt állították, hogy az EU-ból való kilépés fellendíti majd a brit kereskedelmet. Azonban az Egyesült Királyság Független Költségvetési Felügyelete (OBR) szerint a Brexit hosszú távon 15%-kal csökkentheti a brit gazdaság kereskedelmi intenzitását.
Az EU-val való kapcsolat újragondolása
Dominic Grieve, az Európai Mozgalom társelnöke kijelentette, hogy a CPTPP előnyei sosem közelíthetik meg az egységes piac tagságának gazdasági hasznát. „Ha valóban komolyan fel akarjuk lendíteni a gazdaságot, akkor az Európai Unióval való szorosabb kapcsolat kialakítására kell összpontosítanunk” – mondta.
A Munkáspárt jelenlegi álláspontja szerint az Egyesült Királyság nem tér vissza sem az EU vámuniójába, sem az egységes piacra. Keir Starmer ugyanakkor korábban hangsúlyozta, hogy az EU-hoz fűződő szorosabb kapcsolatokat kellene előtérbe helyezni az ázsiai-csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezmény mellett.
Kormányzati reakció
A Kereskedelmi és Üzleti Minisztérium szóvivője szerint az Egyesült Királyság kettős stratégiát követ a kereskedelem terén: egyrészt elősegíti a CPTPP végrehajtását, másrészt új szabadkereskedelmi megállapodásokat köt például Indiával és a Perzsa-öböl menti országokkal. Emellett igyekeznek javítani az EU-val való kapcsolatokat, hogy csökkentsék a kereskedelmi akadályokat és elősegítsék a gazdasági növekedést.
A vita középpontjában az áll, hogy Nagy-Britannia gazdasági kilátásai hogyan javíthatók a Brexit utáni világban. A CPTPP-tagság fontos lépés, de sokan úgy vélik, hogy az EU-val való szorosabb gazdasági együttműködés sokkal nagyobb előnyöket hozhatna. Forrás