Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság már évek óta kilépett az Európai Unióból, a brit kormány több mint 10 milliárd fontot különített el a Brexit utáni kifizetésekre. Ezek a költségek az EU alkalmazottainak és diplomatáinak nyugdíjait, valamint az Egyesült Királyság korábbi pénzügyi kötelezettségeit fedezik.
Több milliárd font a Brexit válási költségeire
A hivatalos kormányzati adatok szerint az „EU-kötelezettségek” keretében fennálló tartozás mértéke jelentősen csökkent: 31,7 milliárd fontról 10,6 milliárdra. Bár a csökkenés figyelemreméltó, az összeg még mindig jelentős, ami számos kritikát váltott ki.
Stephen Gethins, az SNP képviselője szerint a Brexit nemcsak gazdasági károkat okozott, hanem „feleslegesen sújtja a brit gazdaságot, miközben hatalmas összegeket kell fizetnünk érte”.
Gazdasági károk hosszú távon
A Brexit gazdasági hatásai továbbra is jelentősek. A brit kormány becslése szerint hosszú távon a Brexit 15%-kal csökkenti az Egyesült Királyság kereskedelmét. Az Independent elemzése szerint a gazdasági károk csupán 40%-a realizálódott eddig, ami azt jelenti, hogy a hatások nagy része még hátravan.
Sir Nick Harvey, korábbi fegyveres erőkért felelős miniszter, arra figyelmeztetett, hogy a kormány „csak a problémák felszínét kapargatja”. Hangsúlyozta, hogy a Brexit okozta gazdasági károk kezelése prioritást kell, hogy élvezzen.
Új kapcsolatok és ifjúsági mobilitás
Sir Keir Starmer a Brexit utáni kapcsolatok javításán dolgozik Brüsszellel. Többek között tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, valamint más EU-vezetőkkel. Az EU egyik kulcsfontosságú igénye egy ifjúsági mobilitási program, amely lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy az Egyesült Királyságban és Európában is éljenek és dolgozzanak. Sir Keir eddig elutasította ezt a javaslatot, ami akadályozza a jelentős előrelépést.
Támogatók és ellenzők vitái
Az EU-val kapcsolatos kifizetések mértéke éles vitákat váltott ki. Dr. Mike Galsworthy, az Európai Mozgalom UK elnöke szerint „a Brexit minden aspektusa katasztrofális az ország számára”. Hozzátette, hogy a kifizetések mértéke „a szörnyű Brexit megállapodásnak” a bizonyítéka.
Ezzel szemben Stuart Coster, a Brexit-párti Democracy Movement igazgatója, azt mondta, hogy ezek az összegek „csak a tagsági költségek fokozatos leépülését tükrözik”.
Caroline Voaden, liberális demokrata képviselő, arra hívta fel a figyelmet, hogy a kifizetések összege máshol is hasznosulhatna. Például az NHS vagy a szociális ellátórendszer fejlesztésére fordíthatnák.
A kormány álláspontja
A Pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy az Egyesült Királyság és az EU közötti megállapodás alapján ezek a fizetések elkerülhetetlenek voltak. Az összeg az évek során csökkent, és a kormány elkötelezett a kapcsolat stabilizálása mellett.
A Brexit utáni kifizetések és gazdasági hatások továbbra is jelentős terhet rónak az Egyesült Királyságra. Miközben a kormány a kapcsolatok javítására törekszik, a kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy a Brexit hosszú távú következményei még súlyosabb problémákat okozhatnak. Forrás