Az Európai Bizottsági volt elnöke szerint Nagy-Britannia 15 éven belül visszatér és újra csatlakozni fog az Európai Unióhoz.
Romano Prodi, aki 1999 és 2004 között töltötte be az Európai Bizottság elnöki posztját, a University College London (UCL) Pénzügyi Központjában beszélt az Egyesült Királyság EU-ból való kilépéséről. Prodi így fogalmazott: „Fogadni merek rá, hogy 15 éven belül az Egyesült Királyság visszatér.”
Prodi optimizmusát azonban nem osztja Jean-Claude Juncker, szintén volt európai bizottsági elnök, aki júliusban azt mondta, hogy ez akár „egy vagy két évszázadba” is beletelhet. Juncker a Politico-nak nyilatkozva így fogalmazott: „Ha egyszer elhagyod a hajót, nem tudsz ugyanarra a hajóra visszaszállni.”
Sir Keir Starmer, brit miniszterelnök korábban kijelentette, hogy az Egyesült Királyság az ő életében nem fog visszatérni az Európai Unióba. „Egyértelműen fogalmaztam: nem fogunk visszatérni az EU-ba, sem a közös piacra vagy a vámunióba, és nem lesz ismét szabad mozgás” – mondta Starmer.
Mindezek ellenére, hogy bár nem szándékozik az országot visszavinni az unióba, a miniszterelnök egy „új kezdetet” ígért az EU-val, és ígéretet tett arra, hogy „működőképessé teszi a Brexitet”, újratárgyalva a Boris Johnson által megkötött megállapodást.
Csütörtökön a The Independent arról számolt be, hogy egy új, politikai pártokon átívelő képviselőcsoport alakult, amely a miniszterelnököt arra ösztönzi, hogy vizsgálja felül az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatát. Az új Európa Parlamenti Képviselőcsoport (APPG) első találkozójára kedden került sor, Dr. Rosena Allin-Khan vezetésével, valamint Lord Kirkhope konzervatív párti képviselő közreműködésével.
A csoport célja, hogy „feltárja a kölcsönös együttműködés és érdeklődés területeit” és megvizsgálja az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatát.
Ezen a héten Sir Keir jelentős előrelépést ért el Brexit-újraindítási programjában egy új, Németországgal kötött védelmi megállapodással. A terv szerint a német légierő repülőgépei az Egyesült Királyságban lévő bázisról fognak üzemelni, hogy védjék az Észak-Atlanti térséget az Oroszország felől érkező növekvő fenyegetéssel szemben, miközben egy új fegyvergyár létrehozásával mintegy 400 munkahely jön létre az Egyesült Királyságban.
John Healey védelmi miniszter elmondta, hogy az egyezmény „jelentős erősítése Európa biztonságának”, és „mérföldkő a Németországgal fennálló kapcsolatunkban”.
Azonban több európai uniós szószóló arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy tegyen további lépéseket az EU-val való kapcsolatok erősítésében és kutasson további együttműködési lehetőségek után.
Sir Nick Harvey, a fegyveres erők korábbi minisztere és az EU-párti European Movement kampánycsoport vezérigazgatója az egyezményt „kitűnő hírnek” nevezte Nagy-Britannia, a védelem és az ipar számára. Hozzátette: „Németország kulcsfontosságú partner.”
„Keir Starmernek és új kormányának most követnie kell ezt a lépést, és ki kell terjesztenie az Egyesült Királyság és az EU közti kapcsolatokat minden más közös kihívásra is.” Forrás