Egy friss előrejelzés szerint minden brit család életszínvonala csökkenhet 2030-ra, különösen az alacsony jövedelműek szenvedhetik el a legnagyobb veszteségeket. A Joseph Rowntree Alapítvány (JRF) elemzése szerint a legalacsonyabb jövedelműek kétszer akkora pénzügyi terhet viselhetnek, mint a közép- és magas jövedelmű rétegek.
A költségvetési szigor árnyékában
Az előrejelzés mindössze néhány nappal Rachel Reeves pénzügyminiszter tavaszi költségvetési nyilatkozata előtt érkezett. Reeves új megszorításokat készül bejelenteni, miután az emelkedő hitelfelvételi költségek eltüntették az októberi költségvetésben tervezett 10 milliárd fontos mozgásteret.
A JRF azonban arra figyelmeztet, hogy a kormány kizárólag a közpénzügyi egyensúly helyreállítására koncentrál, miközben a hétköznapi brit családok pénzügyi helyzete fokozatosan romlik. Ez ellentétes Keir Starmer ígéretével, amely szerint ebben a parlamenti ciklusban emelkednie kellene az életszínvonalnak. Az alapítvány szerint ez a cél minden korábbi kormánynak sikerült 1955 óta, amióta elérhetők összehasonlítható adatok.
Mennyivel lesz rosszabb a helyzet 2030-ra?
A JRF számításai szerint:
- Egy átlagos brit család 1 400 fonttal kevesebb pénzből gazdálkodhat évente 2030-ra, ami 3%-os csökkenést jelent a lakhatási költségek utáni rendelkezésre álló jövedelemben.
- A legszegényebb háztartások évi 900 fonttal lesznek rosszabb helyzetben, ami 6%-os visszaesést jelent a reáljövedelmükben.
A gazdasági visszaesés ráadásul a Covid-19 világjárvány és az azt követő inflációs válság miatt tovább súlyosbodott. A JRF szerint az átlagos brit család reáljövedelme még 2025 áprilisában is 400 fonttal alacsonyabb lesz, mint 2020-ban volt.
Adóemelés a megszorítások helyett?
Alfie Stirling, a JRF politikai és elemzési igazgatója szerint a kormány rossz irányba halad, ha megszorításokkal akarja ellensúlyozni a gazdasági válságot. A leggazdagabbak megadóztatását javasolja az életszínvonal csökkenésének megállítása érdekében.
„Nem kétséges, hogy a kormány nehéz gazdasági helyzetben van, de hogy hogyan kezelik ezt a helyzetet, az politikai döntés kérdése” – mondta Stirling a Guardiannek.
„A közpénzügyek egyensúlyának helyreállítása a fogyatékkal élők támogatásának megvágásával nemcsak helytelen, hanem hosszú távon kontraproduktív is. A kormánynak inkább a megélhetési válság csökkentésére és az életszínvonal közvetlen emelésére kellene összpontosítania, mint a megszorításokra.”
A kormány válasza és a pénzügyi helyzet
Rachel Reeves azonban a BBC-nek adott interjújában elutasította az adóemelés gondolatát, és azt mondta:
„Nem adóemeléssel és állami költekezéssel fogjuk megoldani az életszínvonal és a közszolgáltatások problémáit.”
A kormány jelenleg 20 milliárd fontos költségvetési hiánnyal küzd. Az új előrejelzések szerint az állami hitelfelvétel 10,7 milliárd fonttal növekedett februárban, ami 4,2 milliárd fonttal magasabb a vártnál. Az OBR új becslései szerint a gazdasági növekedési előrejelzés 2%-ról 1%-ra csökkenhet idén.
Milyen megszorítások várhatók?
Reeves a következő heti nyilatkozatában várhatóan azzal érvel majd, hogy a megszorítások elengedhetetlenek, hogy elkerüljék a Liz Truss 2022-es mini-költségvetéséhez hasonló pénzügyi összeomlást.
- A védelmi költségvetést már megnövelték, azzal a lépéssel, hogy az külföldi segélyezési kiadásokat a felére csökkentették.
- Több mint 5 milliárd fontos megszorítást jelentettek be a szociális ellátások terén.
- A kormányzati minisztériumokat arra kérték, hogy tételesen vizsgálják felül kiadásaikat, ami súlyos további megszorításokat jelenthet az Igazságügyi Minisztériumban, a Belügyminisztériumban és az önkormányzatoknál – amelyek már így is jelentős pénzügyi nyomás alatt állnak egy évtizedes megszorítások után.
A pénzügyminisztérium álláspontja
A brit pénzügyminisztérium szóvivője az Independentnek így reagált:
„A reálbérek hat hónapja a leggyorsabb ütemben emelkednek, de a jelenlegi kormány az Egyesült Királyság történetének leggyengébb életszínvonal-növekedését örökölte.”
A szóvivő szerint a kormány célja, hogy több pénzt hagyjon az emberek zsebében, és ennek érdekében:
- Három kamatcsökkentés történt a választások óta.
- Rekordmértékben növelték a Nemzeti Minimálbért.
- A nyugdíjak „hármas garanciája” biztosítja, hogy a nyugdíjak akár 1 900 fonttal is növekedhetnek ebben a parlamenti ciklusban.
- A dolgozók fizetését megvédték a magas adóktól.
Mit jelent ez a brit családok számára?
Bár a kormány pozitív tendenciákat hangsúlyoz, a JRF figyelmeztetése szerint az elkövetkező években az életszínvonal csökkenésére kell számítani. Az alacsony jövedelmű háztartások aránytalanul nagy terhet viselnek majd, hacsak a kormány nem változtat a gazdasági stratégiáján. Forrás