A Bank of England vezére, Andrew Bailey nemrégiben egy komoly figyelmeztetést fogalmazott meg, miszerint Nagy-Britanniának újjá kell építenie a kereskedelmi kapcsolatokat az Európai Unióval, mivel a Brexit komoly károkat okozott az exportban és a gazdaságban. Bailey kijelentései tovább erősítik azokat a hangokat, amelyek szerint a brit gazdaság stagnálásának hátterében a Brexit hatásai állnak.
Brexit hatása a gazdaságra
Az elmúlt hónapokban a brit gazdasági növekedés gyakorlatilag megállt, ami különösen aggasztó a jelenlegi munkaerő- és inflációs válság közepette. Az Office for Budget Responsibility (OBR) legfrissebb elemzése szerint a Brexit hosszú távon akár 15%-kal is csökkentheti az Egyesült Királyság kereskedelmi teljesítményét.
Egyes gazdasági szakértők, köztük Molly Scott Cato, az Európai Mozgalom alelnöke, arra figyelmeztetnek, hogy az EU-val való kereskedelem akadályozása súlyosan károsítja az Egyesült Királyság gazdasági stabilitását. Szerinte a helyzet csak akkor javulhat, ha Nagy-Britannia legalább az EU vámuniójához csatlakozik.
Kihívások az EU-val való újraegyesülés felé
Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője ígéretet tett az EU-val való kapcsolatok helyreállítására, azonban egyes kritikusai szerint a tervei túl általánosak és nem eléggé ambiciózusak. Az egyik legnagyobb csalódásnak a fiatalok szabad mozgására vonatkozó EU-ajánlat visszautasítása számít.
A Brexit utáni kereskedelmi kapcsolatokról Joe Meighan, az European Movement UK kampánycsoport közkapcsolati vezetője kijelentette: „Fontos, hogy Nagy-Britannia és az EU együtt, partnerként haladjanak előre a szorosabb együttműködés felé, amely mindkét fél számára előnyös.”
Hogyan érinti ez a helyzet a Nagy-Britanniában élő magyarokat?
A Nagy-Britanniában élő magyar közösséget a Brexit számos módon érintette. A kereskedelmi korlátozások miatt az élelmiszerek és termékek árai jelentősen emelkedtek, ami különösen nehéz helyzetbe hozta az alacsony jövedelmű családokat. Továbbá a munkaerőpiaci bizonytalanság és a szabályozások változása miatt sok magyar szembesült azzal, hogy nehezebben tudja megőrizni a státuszát vagy hosszabb távú terveket készíteni.
A fiatal magyarok számára a mobilitási lehetőségek korlátozása különösen fájdalmas, mivel az EU ajánlata a fiatal munkavállalók és diákok számára is előnyös lett volna. Az EU-val való szorosabb együttműködés azonban reményt adhat a helyzet javítására.
Kormányzati reakció és lehetőségek
Rishi Sunak kormánya szintén felismerte az EU-val való kapcsolatok javításának szükségességét. A volt miniszterelnök szóvivője szerint Sunak eltökélt volt, hogy a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok erősítésével elősegítse a gazdasági növekedést.
Andrew Bailey kijelentette, hogy a brit gazdaság számára kulcsfontosságú az EU-val való kereskedelmi kapcsolatok újjáépítése. Miközben a Brexit okozta károkat nem lehet teljesen visszafordítani, a vámunióhoz való csatlakozás, valamint a fiatalok mobilitási programjának újragondolása elősegíthetné a gazdasági és társadalmi helyzet javulását.
A Nagy-Britanniában élő magyarok számára is létfontosságú, hogy a kormány és az EU közötti együttműködés konkrét, kézzelfogható előnyöket nyújtson. A közösség reménykedik abban, hogy a gazdasági kapcsolatok újraélesztése enyhítheti a Brexit következményeit és biztosabb jövőt teremthet.
Naomi Smith, a Best for Britain EU-párti kampánycsoport vezérigazgatója kijelentette: „Fel kell gyorsítanunk az európai szövetségeseinkkel való kapcsolat helyreállítását. Tudjuk, hogy az EU szívesen megállapodik a fiatalok mobilitási programjáról és a nagyobb védelmi együttműködésről, a kormányunknak most világossá kell tennie, hogy mit akar a kapcsolat újraindításától, mivel a jótékony szabályozási összehangolás a legjobb módja a növekedést továbbra is akadályozó Brexit-kereskedelmi akadályok felszámolásának.”
A Downing Street szóvivője a következőket mondta: „A miniszterelnök már korábban is beszélt arról, hogy eltökélt szándéka, hogy újból helyreállítsa kapcsolatunkat európai partnereinkkel, és ez látható a miniszterelnök hivatalba lépése óta tanúsított pozitív személyes elkötelezettségéből, mind uniós szinten, mind az egyes EU-országokkal, és továbbra is a kereskedelmi, biztonsági és befektetési kapcsolataink javítására összpontosítunk.” Forrás