Egyre több landlord van a szigetországban, akik megtiltják a leendő bérlőknek, hogy otthonról dolgozzanak, ami miatt sokan új törvények bevezetését sürgetik a bérlők védelme érdekében. Úgy tűnik, egy új trend van kialakulóban, mivel a megosztott otthonok hirdetéseiben egyre gyakrabban megjelenik az a kitétel, hogy az új lakónak nem szabad otthonról dolgoznia.
A Generation Rent jótékonysági szervezet felszólította az új kormányt, hogy szabályozza ezt a gyakorlatot. Az albérletben élők is osztják az aggodalmakat, egy teljesen távmunkában dolgozó fogyatékkal élő munkavállaló például a The Independentnek elmondta, hogy az ilyen gyakorlatok hajléktalanság kockázatának teszik ki az embereket, mivel tulajdonképpen választásra kényszerítik őket a munka és az albérlet közt.
Egy ügyvéd megerősítette a The Independentnek, hogy a főbérlők nem tilthatják meg a bérlőknek, hogy otthonról dolgozzanak, bár a helyzet „bonyolultabb ennél, ha a bérlő valamilyen vállalkozást akar működtetni a bérleményből”.
Egy nemrégiben az X platformon közzétett bejegyzésben, amely futótűzként terjedt szét, azt állította az írója, hogy a landlord havi 1300 fontért próbált kiadni neki egy dupla szobát, ahol a bérlő nem dolgozhatott volna otthonról – annak ellenére, hogy az szobában íróasztal is volt. A bejegyzés így szólt: „1300 font, nincs otthoni munka engedélyezve, még akkor sem, ha van íróasztal a szobában?” A posztot több mint négymillióan látták.
Ez heves vitát váltott ki az ilyen kérések jogszerűségéről és tisztességességéről, különösen a Covid utáni világban egyre gyakoribb teljesen távmunkás és hibrid munkák fényében.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal megállapította, hogy az Egyesült Királyságban eközben az átlagos havi bérleti díj 2023 és 2024 között kilenc százalékkal emelkedett.
Reagálva a bejegyzésre, egy Twitter/X felhasználó ezt írta: „Ez teljesen nevetséges! Szerintem biztosítási okok miatt van, mivel a főbérlők mindig megkérdezik, hogy az ingatlant üzleti célokra használod-e.”
Egy harmadik személy pedig azt kérdezte: „Nincs engedélyezve az otthoni munka? Hogyan lehet ez törvényes? A vállalkozás működtetésének tilalmát még megértem.”
A The Independent vizsgálata szerint az ilyen hirdetések ráadásul egyre gyakoribbak, például a Spareroomon. „Olyan nőt keresünk, aki rendes és tiszta, és nem dolgozik otthonról,” áll egy Spareroom hirdetésben egy 800 fontért kínált dupla szoba leírásában.
Egy másik, szintén 800 fontért hirdetett hálószoba hirdetésében az szerepel, hogy „nincs otthoni munka” sem teljes, sem részmunkaidőben, hozzátéve, hogy az ideális bérlő „lehetőleg” nem használja sokat a konyhát. Az ilyen elvárások óriási problémákat okozhatnak a leendő bérlők számára, különösen a pandémia óta elterjedt táv- és hibrid munkavégzéses munkák fényében.
Egy teljesen otthonról dolgozó személy, aki jelenleg új bérleményt keres, a The Independentnek elmondta: „A 2008-as piaci összeomlás és a nulla órás szerződések elterjedése után szabadúszó munkamodellre váltottam. Ennek nagy része otthoni munkát igényel az előkészítés és adminisztráció miatt.”
„Amikor a pandémia beköszöntött, szerencsés voltam, hogy kevés változtatásra volt szükség a munkavégzés módját illetően.”
„Jelenleg új bérleményt keresek, és bármilyen elvárás, hogy ne dolgozzak otthonról, azt eredményezi, hogy vagy a munkámat, vagy a lakóhelyemet bukom. Ilyen választás elé senkit nem szabadna állítani.”
Abtin Yeganeh, a Lawrence Stephens ügyvédi iroda vitás ügyekkel foglalkozó osztályának vezető munkatársa elmagyarázta, hogy a bérlők valamilyen szinten azért védve vannak ezen a területen.
„Bár a főbérlők megpróbálhatják megvonni a bérlő otthoni munkavégzési jogát, a 2015-ös Kisvállalkozási Vállalkozási és Foglalkoztatási Törvény kimondja, hogy a főbérlők nem tagadhatják meg ésszerűtlenül a bérlő erre vonatkozó kérését.” – mondta. Forrás