Egy Ryanair gép majdnem összeütközött egy helikopterrel Stansted felett – másodperceken múlt a katasztrófa 1

Egy Ryanair járat 178 emberrel a fedélzetén mindössze másodpercekre volt egy súlyos légi balesettől, amikor kis híján összeütközött egy helikopterrel Stansted repülőtere felett. Az incidens oka egy kommunikációs hiba volt a pilótafülkében: a másodpilóta elfelejtette tájékoztatni a kapitányt, hogy kikapcsolta a robotpilótát.

Egy Ryanair gép majdnem összeütközött egy helikopterrel Stansted felett – másodperceken múlt a katasztrófa 3

Súlyos hiba a süllyedés során

A repülőgép Lengyelországból, Szczecinből érkezett az Essex területén lévő repülőtérre egy kétórás repülést követően. A Boeing 737-es 3 000 láb (kb. 914 méter) magasan volt, amikor a másodpilóta átadta az irányítást a kapitánynak, hogy beállítsa a fedélzeti számítógépet a leszállásra.

A 43 éves kapitány azonban nem volt tisztában azzal, hogy a robotpilóta és az automata tolóerő-szabályozás ki van kapcsolva. Ez a hiba 550 láb (kb. 168 méter) magasságvesztést okozott, így a repülőgép egy nem engedélyezett légtérbe süllyedt, amelyet a légiforgalmi irányítás nem hagyott jóvá.

Ebben a kritikus pillanatban egy helikopter repült 2 000 láb (kb. 610 méter) magasságban, vagyis a repülőgép mindössze 300 láb (kb. 91 méter) magasan haladt el felette, és pár száz méterre mellette.

A kapitány visszanyerte az irányítást – elkerülték a tragédiát

Amint a kapitány felismerte a hibát, azonnal visszavette az irányítást, és a repülőgép ismét 3 000 láb magasságra emelkedett, majd gond nélkül leszállt Stansted repülőterén.

Az Air Accidents Investigation Branch (AAIB) jelentése szerint az incidens 2024. március 8-án történt. Az időjárás tiszta volt, mérsékelt szél fújt, a fedélzeten 172 utas és 6 fős személyzet tartózkodott.

Vizsgálati jelentés: tapasztalatlanság és kommunikációs hiba vezetett a veszélyhelyzethez

A hivatalos vizsgálati jelentés szerint a másodpilóta először adta át manuálisan az irányítást a kapitánynak, és nem volt tisztában azzal, hogy pontosan milyen hivatalos bejelentéseket kell tennie.

A jelentés így fogalmaz:
„A másodpilóta nem jelezte egyértelműen, hogy manuálisan irányítja a gépet, de feltételezte, hogy a kapitány ezt észreveszi. A kapitány azonban nem reagált a megfelelő módon.”

A kapitány csak akkor vette észre a problémát, amikor a repülőgép 600 lábbal (kb. 183 méter) süllyedt, ekkor azonnal közbeavatkozott, és visszaemelte a gépet az előírt repülési magasságra.

A jelentés kiemeli, hogy a légiforgalmi irányítás nem adott ki ütközési riasztást, mivel a két légi jármű közötti távolság nem érte el a vészjelzés kiadásához szükséges határértéket. Az eset azonban rámutat arra, hogy egy apró kommunikációs hiba és figyelmetlenség akár súlyos légi balesetet is okozhatott volna.

Módosították a kézikönyvet a jövőbeli hibák elkerülése érdekében

A repülési kézikönyvben mostantól egyértelmű utasítás szerepel a repülőgép irányításának átadására. Az új protokoll szerint a pilótának egyértelműen jeleznie kell: „Átvettem az irányítást”, hogy hasonló esetek a jövőben elkerülhetőek legyenek.

Az AAIB jelentése hangsúlyozza:
„Ez az incidens is bizonyítja, hogy a figyelemelterelés és a gyors döntések akár rövid időre is a repülőgép irányításának elvesztéséhez vezethetnek.”

A Ryanair járata végül sikeresen landolt, és senki sem sérült meg, de az eset fontos tanulságokkal szolgál a repülésbiztonság számára.  Forrás