Egy üstökös, amelyet utoljára a neandervölgyi ősemberek láthattak a Földről több tízezer évvel ezelőtt, újra megfigyelhető lesz, és a csillagászok az „évszázad üstökösének” nevezték el.
A tudósok szerint az A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös, amelyet 80 ezer évvel ezelőtt láthattak utoljára a Földről, szabad szemmel is megfigyelhető lehet ezen a hétvégén. Az üstököst először 2023 januárjában fedezték fel, és azért kapta az „évszázad üstököse” nevet, mert rendkívül fényes és jól látható lesz a Földről, a Királyi Csillagászati Társaság (RAS) szerint.
Az üstökös már látható volt a déli féltekén, és most az északi féltekéről is megfigyelhető. Szeptember 27. és október 2. között keleten, napkelte előtt, míg október 12. és 30. között nyugaton, napnyugta után válik láthatóvá.
Az üstökös a Földet a mostani hétvége folyamán közelíti meg legjobban, de egyelőre nem világos, milyen fényes lesz. Matthew Dominick NASA űrhajós szerint az üstökös jelenleg „homályos csillagnak” tűnik a Nemzetközi Űrállomásról nézve, és különleges fotókat ígért, ahogy az közeledik a Naphoz.
A Királyi Csillagászati Társaság szerint az üstökös az Oort-felhőből származik, amely egy hatalmas gömb alakú felhő, amely a Naprendszert körülveszi, és milliárdnyi objektumot, köztük üstökösöket tartalmaz.
Ez a különleges csillagászati jelenség egyedülálló lehetőséget nyújt az amatőr és profi csillagászok számára, hogy megfigyeljék és dokumentálják ezt a rendkívül ritka égi eseményt. Forrás